Ścieżkę dydaktyczną, umożliwiającą poznanie unikatowej w tatrzańskiej przyrodzie roślinności, otworzył we wtorek słowacki Tatrzański Park Narodowy w okolicy Tatrzańskiej Łomnicy.
"Wyjątkowość tego miejsca zawdzięczamy stagnującej wodzie tuż pod powierzchnią gruntu, która powoduje, że nie rośnie tu zwykły las. Rośnie tu olcha czarna, gatunek, który w polskiej części Tatr nie występuje" - powiedział PAP obecny na otwarciu ścieżki dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.
Ścieżka dydaktyczna została założona na dzikim, nigdy nie użytkowanym terenie niedaleko miejscowości Tatrzańska Łomnica u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Na około 700-metrowej trasie przebiegającej przez podmokły las umieszczono plansze informacyjne ze zdjęciami i opisami obserwowanych roślin, zwierząt i zjawisk przyrodniczych. Przez bagienny las poprowadzono ścieżkę biegnącą po pomostach, co umożliwia przejście suchą nogą przez teren, który wcześniej był niedostępny.
"To niesamowite, że w niedalekiej odległości od centrum miejscowości jest tak absolutnie dziki i uroczy teren, do którego nikt wcześniej nie przychodził" - ocenił Skawiński.
Tatrzańska Łomnica to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i narciarskich po słowackiej stronie Tatr. Unikatowy, podmokły las rośnie tam na powierzchni kilkudziesięciu hektarów. To specyficzne miejsce powstało dzięki wodzie spływającej z topniejących lodowców, tworzącej na iłach warstwę podmokniętego gruntu.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad 1000 dzieci.
Prezydent Mnangagwa liczy, że gest ten skłoni Biały Dom do zniesienia sankcji.