Szef watykańskiej dyplomacji ma nadzieję, że jego wizyta na Kubie przyczyni się do umocnienia tam dialogu Kościoła z państwem. Powiedział to 16 czerwca po spotkaniu z kubańskim ministrem spraw zagranicznych.
Na wspólnej z nim konferencji prasowej abp Dominique Mamberti wyraził zadowolenie z pierwszych efektów nowej fazy tego dialogu. Rozpoczęła się ona 19 maja spotkaniem metropolity Hawany, kard. Jaime Ortegi, i przewodniczącego episkopatu, arcybiskupa Dionisio Garcíi Ibáñeza z Santiago de Cuba, z prezydentem Raúlem Castro. Gość z Watykanu zauważył, że przynosi to już owoce, czyniąc w ten sposób wyraźną aluzję do zwolnienia w ostatnich dniach chorego opozycjonisty i przeniesienia innych 12 do więzień bliżej ich rodzin.
Tym niemniej na konferencji prasowej nie mówiono wprost o więźniach politycznych. Zapytany przez dziennikarzy, czy spotka się z dysydentami, abp Mamberti powiedział, że wprawdzie tego nie planuje, ale też nie wyklucza. Opozycjoniści ze swej strony żywią nadzieję, że jego wizyta na wyspie przyczyni się do dalszych zwolnień więźniów. Podczas konferencji minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez wyraził uznanie dla „konstruktywnej roli Kościoła” i zapewnił, że rozmowy z nim będą kontynuowane, a obecna sytuacja temu sprzyja. Szef kubańskiej dyplomacji wykorzystał też tę okazję w celach propagandowych. Podkreślił, że konstytucja i prawodawstwo gwarantują na Kubie pełną wolność religijną, a idee tamtejszej rewolucji mają wiele punktów wspólnych z chrześcijaństwem.
16 czerwca wieczorem watykański sekretarz ds. relacji z państwami otworzył wykładem o świeckości państwa Katolicki Tydzień Społeczny, odbywający się na Kubie już po raz 10. Obrady pod hasłem „Świadkowie nadziei i szerzyciele pokoju” potrwają w Hawanie do niedzieli. Uczestniczy ponad 126 delegatów kubańskich diecezji i zaproszonych gości, także zagranicznych. Po inauguracji kongresu abp Mamberti był na koncercie ofiarowanym przez władze z okazji 75-lecia stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stolicą Apostolską. Udział w nim wziął też wiceprezydent Esteban Lazo, za to spotkania z prezydentem Raúlem Castro przynajmniej oficjalny program wizyty nie przewiduje. Gość z Watykanu spotka się natomiast z radą stałą episkopatu i będzie przewodniczyć 17 czerwca wieczorem Mszy w hawańskiej katedrze z okazji minionego niedawno pięciolecia pontyfikatu Benedykta XVI. Odsłoni też tablicę upamiętniającą podróż Jana Pawła II na Kubę sprzed 12 lat.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.