Na K2, drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi (8611 m n.p.m.), udała się jedna z największych od wielu lat polskich wypraw. W składzie wyprawy jest Anna Czerwińska, która już po raz piąty spróbuje zdobyć K2.
W składzie jest dziewięciu alpinistów, w tym cztery kobiety: 61-letnia Czerwińska, 34-letnia Kinga Baranowska, 32-letnia Tamara Styś i lekarz, dr nauk medycznych, 33-letnia Patrycja Jonetzko.
"K2, niezwykła piękność, zwana górą gór, jest największą miłością mojego życia. Jestem w niej zakochana od pierwszego wejrzenia. Budzi zachwyt i grozę. Piekielnie trudna. Niedostępna. Nieprzewidywalna. Proporcjonalna, o kształcie piramidy, z wiecznym pióropuszem śniegu zwiewanym ze szczytu" - powiedziała PAP jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek.
Urodzona 10 lipca 1949 roku w Warszawie Czerwińska ma żal do Czogori (K2), że od lat nie odwzajemnia jej miłości.
"Próbowałam czterokrotnie. Po raz pierwszy w 1986 roku. W 2005 byłam blisko celu, ale fatalna pogoda uniemożliwiła podjęcie ataku. Zobaczyłam jednak kopułę z bliska: żleb, drogę pod serakiem, pola podszczytowe. O tej górze myślę od lat jak opętana. Oddałabym każde pieniądze, ale za tę miłość nie chciałabym zapłacić życiem. Wiem, że na K2 weszło dotąd zaledwie sześć kobiet, z tego pięć już zginęło, a szósta doznała poważnych obrażeń. Ale ... Jestem dobrej myśli" - przyznała zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.
Kierownik wyprawy, 45-letni Bogusław Ogrodnik, mający w dorobku także Koronę Ziemi, podkreślił, że podstawą wszelkich działań jest bezpieczeństwo. "Nawet jak góra gór nikogo z nas nie wpuści na szczyt, to wyprawa będzie udana, jeśli wszyscy wrócimy cali i zdrowi".
W gronie dziewięciu himalaistów jest jeden Rosjanin, 48-letni Jura Jermaczek, który w karierze wspiął się na pięć ośmiotysięczników. Pozostali uczestnicy ekspedycji to: 37-letni Tomasz Kobielski, 37-letni Marcin Miotk i 41-letni Dariusz Załuski.
Po raz pierwszy szczyt K2 został zdobyty w 1954 roku przez Włochów. Natomiast pierwszego polskiego wejścia i pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz w 1986 roku.
Uczestnicy wyprawy na K2:
kierownik Bogusław Ogrodnik (45 lat, Wrocław), prawnik. Zdobywca dwóch ośmiotysięczników - Cho Oyu i Mount Everest.
Kinga Baranowska (34, Wejherowo/Warszawa), z wykształcenia geograf i ekonomistka. W dorobku ma siedem ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka: Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzonga. Jest w kadrze narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej.
Anna Czerwińska (61, Warszawa), doktor nauk farmaceutycznych. Zawód porzuciła dla gór, które są jej największą pasją. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi.
Patrycja Jonetzko (33, Exeter/Wielka Brytania) lekarz wyprawy, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, doktorant Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku. Ukończyła studia podoktoranckie z medycyny tropikalnej na Uniwersytecie Mahidol w Bangkoku. Od dziecka zakochana w górach, uprawiała narciarstwo zjazdowe. W Himalajach prowadziła stację ratowniczą Machermo na wysokości 4600 m. Obecnie mieszka w Exeter, gdzie kontynuuje specjalizację z anestezjologii.
Tamara Styś (32, Pionki/Warszawa), marketingowiec. Górami zafascynowana od kilkunastu lat. Zanim w 2006 roku stanęła na swoim pierwszym ośmiotysięczniku - Gasherbrumie II w Karakorum, wspinała się m.in. w Alpach, Pamirze, na Kaukazie. W minionym roku brała udział w szkoleniu we wspinaczce wysokogórskiej kobiet nepalskich w rejonie Annapurny. Przygotowując się do wyprawy na K2 przebiegła Maraton Warszawski.
Jura Jermaczek (48, Rosja), uczestnik wielu polskich wypraw, był na pięciu os´miotysięcznikach, w tym dwukrotnie na Mount Evereście; laureat międzynarodowej nagrody "Złoty Czekan" za wytyczenie ekstremalnie trudnej drogi na piątej pod względem wysokości górze s´wiata Makalu.
Tomasz Kobielski (37, Gliwice), menedżer. Najmłodszy polski zdobywca "Korony Ziemi" i dwóch ośmiotysięczników: Cho Oyu oraz Mount Everestu; dwukrotnie był na szczycie Aconcaguy (6962 m). Miłośnik sportów ekstremalnych, skoczek spadochronowy i nurek.
Marcin Miotk (37, Wejherowo/Warszawa), ekonomista. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej. W 2005 roku jako pierwszy Polak zdobył samotnie Mount Everest bez używania dodatkowego tlenu. Ponadto stanął jeszcze na wierzchołku Shisha Pangma Middle (8013 m) i Cho Oyu (8201 m) oraz brał udział w wyprawach na południową ścianę Annapurny (8091 m) oraz siedmiotysięcznik Nanda Devi East (7434 m). W roku 2007 otrzymał tytuł Śnieżnej Pantery przyznawany za wszystkie siedmiotysięczne szczyty w byłym ZSRR.
Dariusz Załuski (41, Warszawa), operator filmowy. Zdobywca czterech ośmiotysięczników. Uczestnik trzech polskich wyprawach zimowych: Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangmę. Zamiłowanie do gór łączy z pasją operatora. Wiele jego filmów nagrodzonych zostało na międzynarodowych festiwalach. Opowieść o Annie Czerwińskiej - "Przypadki pani Ani" otrzymała liczne wyróżnienia m.in. w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.