Mija 90 lat od powstania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Powstał w 1920 roku i był pierwszą tego typu specjalistyczną jednostką w niepodległej Polsce. W ciągu ostatnich 25 lat stołeczni "wodniacy" uratowali życie ponad 240 osobom.
W środę komendant główny policji Andrzej Matejuk wspólnie z komendantem stołecznym Adamem Mularzem wręczyli najstarszym funkcjonariuszom komisariatu rzecznego nagrody za długoletnią i wzorową służbę oraz mianowania na wyższe stopnie policyjne.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała policjantom z komisariatu nowoczesną łódź Airboat, która jest pierwszą taką jednostką służącą w stolicy. Łódź charakteryzuje duża mobilność niezależnie od poziomu wody, a także możliwość poruszania się po krze i po obszarach trudno dostępnych.
Stołeczny komisariat rzeczny policji najpierw mieścił się w pobliżu dzisiejszego mostu Śląsko-Dąbrowskiego, po wojnie w budynku zoo przy ulicy Ratuszowej, a w 1969 r. przeniesiono go do budynku w Porcie Praskim. Jego policjanci patrolują m.in. Wisłę, Kanał Żerański oraz Zalew Zegrzyński.
Na terenie podległym jednostce znajdują się obszary chronione objęte programem "Natura 2000", gdzie najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń. Miejsca te upodobali sobie motocykliści oraz kierujący quadami. Funkcjonariusze dbają również o bezpieczeństwo mieszkańców mazowieckich miast i wsi graniczących z rzeką. Stale kontrolują wały przeciwpowodziowe i umocnienia wodne.
Komisariat współpracuje ze strażą pożarną, strażą rybacką, strażą miejską oraz z warszawskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na terenie komisariatu działa drużyna WOPR, której członkami są nie tylko policjanci, ale również młodzież i osoby cywilne.
Kilka lat temu budynek komisariatu został całkowicie wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt. Obecnie policjanci mają do dyspozycji dziesięć samochodów oraz cztery quady. Wodę patroluje ponad 20 łodzi policyjnych, w tym nowoczesne jednostki RIB oraz dwa poduszkowce.
Komisariat rzeczny od kilku lat współpracuje z lotnictwem Komendy Głównej Policji. Systematycznie organizowane są loty patrolowe nad Wisłą i terenami położonymi wzdłuż rzeki. W porcie stacjonuje statek ŻAR przystosowany do gaszenia pożarów na wodzie i z wody.
W maju i w czerwcu, gdy przez Warszawę i inne miejscowości województwa mazowieckiego przechodziła fala powodziowa na Wiśle, policjanci z komisariatu rzecznego przez całą dobę monitorowali wały przeciwpowodziowe. Brali udział w akcji ratunkowej m.in. w rejonie Świniar koło Płocka, gdzie woda przerwała wał. Policjanci ewakuowali ludzi z zalanych terenów, dostarczali żywność, pilnowali opuszczonych domostw przed okradaniem.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.