W Osny pod Paryżem odbył się kolejny Zjazd Katolicki Polonii Francuskiej. Te coroczne spotkania mają miejsce nieprzerwanie, w pierwszą niedzielę lipca, od 1947 r.
W zjeździe uczestniczą setki rodzin polskich mieszkających we Francji, osoby polskiego pochodzenia, a nawet ci, którzy nie posługują się już czynnie językiem polskim, ale czują więź z Polską i Polakami.
Stałe elementy zjazdu to uroczysta Msza św., modlitwa maryjna przy grocie Matki Bożej z Lourdes, możliwość degustacji tradycyjnej polskiej kuchni, a przede wszystkim możliwość spotkania i wspólnej modlitwy za ojczyznę. Ta modlitwa miała szczególny charakter w tym roku z powodu odbywającej się dzisiaj drugiej tury wyborów prezydenckich, ale przede wszystkim z powodu tak wielu trudnych doświadczeń, jakich doznała ostatnio nasza ojczyzna.
Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko- kamieński. Udzielił on sakramentu bierzmowania dwóm młodym Polakom, podopiecznym pallotyńskiego duszpasterstwa polonijnego. Liturgia zakończyła się modlitwą o beatyfikację Jana Pawła II, wypowiedzianą w miejscu, w którym w 1977 roku on sam, jeszcze jako krakowski kardynał, przewodniczył Eucharystii w Osny. Spotkanie zorganizowała francuska regia pallotynów.
We Francji trwa aktualnie dyskusja o tożsamości francuskiej. Tego typu spotkania, pozwalają pogłębiać Polonii we Francji naszą polską tożsamość.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.