- Dla każdego chrześcijanina wszystko w Ziemi Świętej przypomina Chrystusa – mówił abp Stanisław Gądecki podczas dziękczynnej Mszy św. w poznańskiej katedrze. Metropolita poznański przewodniczył Eucharystii dla uczestników kwietniowej archidiecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej i Jordanii. Pątnicy dziękowali Bogu za dobre owoce pielgrzymki.
- Każdy, kto przybywa do Ziemi Świętej, przechodzi duchowo czas zbawczy od Księgi Wyjścia po górę Nebo, aż do narodzenia się pierwszej wspólnoty – przekonywał wiceprzewodniczący KEP. Mówił o znaczeniu pielgrzymki w życiu każdego człowieka oraz jej wymowę w Starym Testamencie. Stwierdził, że pielgrzymka ma swoją głębszą historię i będzie towarzyszyć ludzkości aż do końca czasów.
Metropolita poznański zwrócił uwagę na charakterystyczne cechy pielgrzymki patriarchalnej. Wśród nich wskazał m.in. na Boże wezwanie, które człowiek odczuwa w swoim wnętrzu, odpowiedź wiary człowieka, opuszczenie swojej ziemi, podjęcie trudu pielgrzymiego do obcej ziemi, podjęcie ryzyka. – Istotą pielgrzymki jest droga piesza, bo człowiek to homo viator, czyli ten, który idzie i modli się – podkreślił abp Gądecki. Podczas pielgrzymki człowiek lepiej poznaje i rozumie swoją kondycję.
Wiceprzewodniczący KEP zauważył, że celem pielgrzymki jest poszukiwanie Nieskończonego, które jest silnie zakorzenione w tradycji Kościoła. – Pan Bóg jest obecny we wszystkich miejscach w takiej samej mierze, jednak są miejsca nadzwyczajne, gdzie kumuluje się Boża obecność – podkreślił. Zdaniem metropolity poznańskiego takim miejscem jest właśnie Ziemia Święta. Pielgrzymowanie do tych miejsc, to przemierzanie drogi, związanej z objawieniem. Abp Gądecki przekonywał, że w każdym z tych miejsc Pan Bóg był przed nami.
W czasie 11-dniowej IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki do Ziemi Świętej i Jordanii pątnicy odwiedzili miejsca związane z narodzeniem, działalnością oraz śmiercią Jezusa, m.in.: Betlejem, Judeę i Galileę, Betanię. Zwiedzili również stolicę Jordanii – Amman.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.