Reklama

Ormiański współpatriarcha Konstantynopola

Dotychczasowy przewodniczący Rady Religijnej Ormiańskiego Patriarchatu Konstantynopola abp Aram (Ateszian) został współrządcą tego Kościoła lokalnego. Formalnie będzie on sprawował swój urząd wraz z patriarchą Mesropem II (Mutafianem), w rzeczywistości jednak – ze względu na ciężką chorobę umysłową tego drugiego – będzie kierował Patriarchatem.

Reklama

Nowy zwierzchnik otrzymał 25 z 26 głosów podczas wyborów, które odbyły się w siedzibie Rady Duchownej w Stambule 29 czerwca.

Wybór „współpatriarchy” za życia urzędującego (od listopada 1998) zwierzchnika Patriarchatu był wydarzeniem bezprecedensowym, gdyż miejscowe, tureckie, przepisy administracyjne zabraniają tego rodzaju działań. Tymczasem Ormianie w Turcji (zamieszkujący głównie Stambuł) pilnie potrzebowali zmiany na stanowisku patriarchy, gdyż cierpiący na zaniki pamięci i świadomości 54-letni obecnie Mesrop II nie był w stanie kierować swą wspólnotą. Starania w tym kierunku trwały od 2004, ale dopiero w maju br. władze w Ankarze zgodziły się na przeprowadzenie wyborów. Początkowo miały się one odbyć 12 maja, ale nie doszło do nich ze względu m.in. na spory w łonie samej gminy ormiańskiej. W końcu 29 czerwca gubernator Stambułu wydał zgodę na wybór nowego wikariusza Patriarchatu.

Stanęło do nich dwóch kandydatów: oprócz abp. Arama był to abp Szahan (Swczian). Ten ostatni szybko jednak wycofał się z ubiegania się o urząd ze względu na podeszły wiek. Ostatecznie nowym „współpatriarchą” został dotychczasowy przewodniczący Rady Religijnej Ormiańskiego Patriarchatu Konstantynopola. Będzie on jednocześnie głową całej ponad 70-tysięcznej społeczności ormiańskiej, mieszkającej w Turcji, gdyż – w myśl miejscowych przepisów – osobowość prawną mają wspólnoty religijne, a nie narodowe.

Aram (imię chrzestne: Harutiun) Ateszian urodził się 1 stycznia 1954 w mieście Diyarbekir (po ormiańsku Tigranakert) w południowej Turcji. Ma trzy siostry i trzech braci. We wrześniu ub.r. przebywał w Krakowie na trwającym tam międzyreligijnym spotkaniu, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego.

Ormiański Patriarchat Konstantynopola jest jedną z dwóch jednostek terytorialnych tego Kościoła tej rangi na świecie – drugim (a historycznie pierwszym) jest Patriarchat Ormiański Jerozolimy. W odróżnieniu od większości Kościołów prawosławnych, w których patriarcha jest najwyższym tytułem i godnością, w Ormiańskim Kościele Apostolskim oba patriarchaty ustępują rangą katolikosom, których również są dwa: w Eczmiadzynie w Armenii i w Cylicji (w rzeczywistości w Antelias pod Bejrutem w Libanie). Pierwszym i najwyższym hierarchą z dodatkowym tytułem patriarchy wszystkich Ormian jest katolikos w Eczmiadzynie i to jemu podlegają obaj patriarchowie.

W skład Patriarchatu Konstantynopola wchodzi 30 duchownych i 20 diakonów. Większość świątyń ormiańskich w Turcji jest zniszczona lub zamknięta, toteż większość nabożeństw duchowni ormiańscy odprawiają w mieszkaniach prywatnych swych współwyznawców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama