Dotychczasowy przewodniczący Rady Religijnej Ormiańskiego Patriarchatu Konstantynopola abp Aram (Ateszian) został współrządcą tego Kościoła lokalnego. Formalnie będzie on sprawował swój urząd wraz z patriarchą Mesropem II (Mutafianem), w rzeczywistości jednak – ze względu na ciężką chorobę umysłową tego drugiego – będzie kierował Patriarchatem.
Nowy zwierzchnik otrzymał 25 z 26 głosów podczas wyborów, które odbyły się w siedzibie Rady Duchownej w Stambule 29 czerwca.
Wybór „współpatriarchy” za życia urzędującego (od listopada 1998) zwierzchnika Patriarchatu był wydarzeniem bezprecedensowym, gdyż miejscowe, tureckie, przepisy administracyjne zabraniają tego rodzaju działań. Tymczasem Ormianie w Turcji (zamieszkujący głównie Stambuł) pilnie potrzebowali zmiany na stanowisku patriarchy, gdyż cierpiący na zaniki pamięci i świadomości 54-letni obecnie Mesrop II nie był w stanie kierować swą wspólnotą. Starania w tym kierunku trwały od 2004, ale dopiero w maju br. władze w Ankarze zgodziły się na przeprowadzenie wyborów. Początkowo miały się one odbyć 12 maja, ale nie doszło do nich ze względu m.in. na spory w łonie samej gminy ormiańskiej. W końcu 29 czerwca gubernator Stambułu wydał zgodę na wybór nowego wikariusza Patriarchatu.
Stanęło do nich dwóch kandydatów: oprócz abp. Arama był to abp Szahan (Swczian). Ten ostatni szybko jednak wycofał się z ubiegania się o urząd ze względu na podeszły wiek. Ostatecznie nowym „współpatriarchą” został dotychczasowy przewodniczący Rady Religijnej Ormiańskiego Patriarchatu Konstantynopola. Będzie on jednocześnie głową całej ponad 70-tysięcznej społeczności ormiańskiej, mieszkającej w Turcji, gdyż – w myśl miejscowych przepisów – osobowość prawną mają wspólnoty religijne, a nie narodowe.
Aram (imię chrzestne: Harutiun) Ateszian urodził się 1 stycznia 1954 w mieście Diyarbekir (po ormiańsku Tigranakert) w południowej Turcji. Ma trzy siostry i trzech braci. We wrześniu ub.r. przebywał w Krakowie na trwającym tam międzyreligijnym spotkaniu, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego.
Ormiański Patriarchat Konstantynopola jest jedną z dwóch jednostek terytorialnych tego Kościoła tej rangi na świecie – drugim (a historycznie pierwszym) jest Patriarchat Ormiański Jerozolimy. W odróżnieniu od większości Kościołów prawosławnych, w których patriarcha jest najwyższym tytułem i godnością, w Ormiańskim Kościele Apostolskim oba patriarchaty ustępują rangą katolikosom, których również są dwa: w Eczmiadzynie w Armenii i w Cylicji (w rzeczywistości w Antelias pod Bejrutem w Libanie). Pierwszym i najwyższym hierarchą z dodatkowym tytułem patriarchy wszystkich Ormian jest katolikos w Eczmiadzynie i to jemu podlegają obaj patriarchowie.
W skład Patriarchatu Konstantynopola wchodzi 30 duchownych i 20 diakonów. Większość świątyń ormiańskich w Turcji jest zniszczona lub zamknięta, toteż większość nabożeństw duchowni ormiańscy odprawiają w mieszkaniach prywatnych swych współwyznawców.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.