Z Poznania na Jasną Górę

Ponad tysiąc pielgrzymów wyruszyło na dziesięciodniową trasę 76. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy, którzy mają do pokonania 300 km rozpoczęli pielgrzymkę Mszą św. w najstarszej na ziemiach polskich katedrze.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zwrócił uwagę, że człowiek jest homo viator, jest w stanie drogi. – Ziemia, na której żyjemy, nie jest naszym stałym domem, jesteśmy pielgrzymami stworzonymi do udziału w życiu Boga - podkreślił metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący KEP przekonywał, że pielgrzymka do sanktuarium jest odzwierciedleniem całej drogi człowieka. Jest sprawdzianem jego wiary, nadziei i miłości. – Pielgrzymka to okres weryfikacji wierności Bogu i Jego powołaniu, a niewygody, które spotykają nas podczas drogi, służą oczyszczeniu wiary, jej pogłębieniu, a niekiedy odnowieniu – stwierdził ks. arcybiskup.

Metropolita poznański przypomniał, że Kościół wskazuje na Maryję, jako na Tę, która osiągnęła cel swej pielgrzymki dzięki wierności Bogu do końca i nieskazitelności wiary. – Maryja jest „znakiem niezawodnej nadziei” dla ludu Bożego – przypomniał wiceprzewodniczący KEP.

Abp Gądecki zauważył, że autentyczną pielgrzymkę poznajemy po odkryciu apostolstwa w świecie. – Pielgrzymka nie daje się rozpoznać po liczbie jej uczestników, ale po liczbie nawróconych, którzy – gdy z niej wracają – są duchowo przemienieni i inspirują codzienność Ewangelią przez apostolskie zaangażowanie – zaznaczył metropolita poznański.

W wypełnionej po brzegi bazylice archikatedralnej pątnicy oraz ich bliscy i mieszkańcy stolicy Wielkopolski modlili się o to, by pielgrzymka była czasem nawrócenia i pogłębienia wiary.

Pątnicy mają do pokonania 300 km. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Bądźmy świadkami miłości”, a jej patronem św. Jakub, z racji przeżywanego Roku św. Jakuba.

Tradycja Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki sięga prawdopodobnie XVI wieku. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 rok, kiedy to wierni z archidiecezji poznańskiej po raz pierwszy pieszo wyruszyli na Jasną Górę, w podziękowaniu Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
wiecej »