„Dobre wieści z Kuby” – tak tytułuje swój cotygodniowy felieton rzecznik Stolicy Apostolskiej. Ks. Federico Lombardi odnosi się zarówno do zapowiedzi zwolnienia z więzień przez kubańskie władze ponad 50 opozycjonistów, jak i do przerwania strajku głodowego przez jednego z nich, Guillermo Fariñasa. Zdaniem jezuity pozwala to mieć nadzieję na dalsze kroki ku społecznej i politycznej odnowie na wyspie.
„Kluczowa rola kard. Ortegi i przewodniczącego episkopatu abp. Dionisio Garcíi w procesie dialogu na Kubie była możliwa dzięki temu, że Kościół głęboko zakorzeniony wśród ludu, stał się wyrazicielem jego ducha i oczekiwań – stwierdził w Radiu Watykańskim ks. Lombardi. – Nie jest to rola obca dla Kościoła, który nie unika jej i w trudnych czasach. Dźwiga on cierpienia i nadzieje, cierpliwie i z godnością, bez serwilizmu, ale i bez eskalowania napięć czy podburzania umysłów. Wręcz przeciwnie, chodzi o trwałe zaangażowanie na rzecz otwarcia dróg porozumienia i dialogu. Stolica Apostolska ze swej strony towarzyszy i wspiera Kościół lokalny solidarnością duchową i międzynarodowym autorytetem. Od podróży Jana Pawła II po późniejsze wizyty kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone i abp. Dominique’a Mambertiego oraz kontakty dyplomatyczne w Watykanie wokół Kuby, Stolica Apostolska zawsze okazywała sprzeciw wobec embarga, solidarność z cierpieniami tego narodu i gotowość wsparcia wszelkich perspektyw konstruktywnego dialogu”.
„«Niech Kuba otworzy się na świat, a świat na Kubę» – wołał Jan Paweł II podczas swej niezapomnianej podróży w 1998 r. Z wolna dochodzi do ważnych kroków w tym kierunku. Wszyscy życzymy sobie, by proces ten trwał” – dodał watykański rzecznik.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.