"Powstań z nami" - pod tym hasłem odbędzie się 24 lipca XX Bieg Powstania Warszawskiego. Aby podkreślić charakter wydarzenia, organizatorzy zawodów przygotowali dla wszystkich uczestników biało-czerwone opaski na ramię, a także dyplomy i medale.
Rok temu trasę biegu przeniesiono z terenu AWF na centralne ulice stolicy, bardziej związane z historią Powstania, co spotkało się z powszechnym uznaniem.
"Rosnące z roku na rok zainteresowanie zawodami wymusiło zmianę lokalizacji, co okazało się dobrym posunięciem. Możemy zatem zwiększyć limit do 5000 osób, a także umożliwić uczestniczenie w tym wydarzeniu większej liczbie mieszkańców miasta" - powiedział dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak. Kierowany przez niego ośrodek jest głównym organizatorem imprezy, przy współudziale urzędu miasta.
Zawodnicy wystartują o godz. 20.45 z ul. Konwiktorskiej i pobiegną m.in. Bonifraterską, Krakowskim Przedmieściem, Karową, następnie Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki do mety przy Konwiktorskiej. W zależności od samopoczucia będzie można pokonać 5 lub 10 km (trasa z atestem PZLA). Limit czasu - dwie godziny.
"Zabiegaj o pamięć" - to hasło historyczno-sportowej triady, obejmującej w stolicy trzy biegi: Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego i Niepodległości. Jak podkreślił podczas środowej konferencji prasowej dyrektor stołecznego biura sportu Wiesław Wilczyński, takie imprezy łączą w sobie elementy edukacji i sportowej rywalizacji.
Zaznaczył to również wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego Krzysztof Dresler, który - tak jak kilkudziesięciu pracowników placówki - przygotowuje się do startu.
"Pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach warto utrwalać także w sposób aktywny. Dlatego ideę biegu uważam za bardzo dobrą i stąd nasze zaangażowanie oraz współpraca z WOSiR" - dodał prezes zarządu Zbigniew Jagiełło.
Wspomniał, że w gmachu ówczesnej centrali Banku przy Świętokrzyskiej i Jasnej (obecnie jest tam Poczta Główna) mieściła się siedziba dowódcy Powstania, Komendy Głównej AK oraz Delegata Rządu na Kraj, a także szpital polowy, jeniecki i radiostacja powstańcza.
Od 26 lipca do 3 października jeden z charakterystycznych oddziałów banku - Rotunda przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi - zmieni wygląd. Stanie się miejscem pamięci, w którym pod hasłem "63 dni Walczącej Stolicy" będzie można zobaczyć zdjęcia wraz z kalendarium tragicznych wydarzeń z 1944 roku.
Partnerami XX biegu są także Muzeum Powstania Warszawskiego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Zarząd Transportu Miejskiego. W imprezę zaangażowali się też przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O wyjątkową oprawę biegu zadba rekonstrukcyjna Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", która poprzez inscenizację na trasie odtworzy atmosferę walk sprzed 66 lat.
Dotychczas chęć startu potwierdziło 1800 osób. Zgłoszenia internetowe przyjmowane będą do 21 lipca poprzez stronę wosir.waw.pl a także w biurze zawodów przy ul. Konwiktorskiej 6 w godz. 12-18 do 24 lipca i w dniu zawodów od 16 do 20.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.