Kompozycje poświęcone Bitwie pod Grunwaldem znalazły się na płycie CD "Grunwald in honorem victorium militum polonorum 1410-2010". Płyta pojawiła się właśnie na polskim rynku fonograficznym i wpisuje się w tegoroczne obchody 600. rocznicy bitwy.
Na płycie znajdują się cztery kompozycje, m.in. Poemat symfoniczny "Grunwald" Jana Adama Maklakiewicza (1899-1954). Utwór został skomponowany przez kompozytora w latach 1939-1944.
Pozostałe trzy dzieła znajdujące się na płycie zostały napisane specjalnie na obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem przez współczesnych kompozytorów polskich.
Pierwsza kompozycja to "Grunwald 1410" Romualda Twardowskiego. Utwór został napisany na orkiestrę i głos basowy; solista, który wziął udział w nagraniu płyty, to Jarosława Bręk (bas).
Autorem kolejnej kompozycji znajdującej się na CD - Uwertury na orkiestrę "Rok 1410" - jest Stanisław Moryto. "Fanfary polskiego rycerstwa", autorstwa Janusza Bogdana Lewandowskiego to czwarta kompozycja na nowo wydanej płycie.
Dzieła Twardowskiego, Moryty i Lewandowskiego będą miały swoje światowe prawykonania w piątek 16 lipca w Ostródzie na uroczystym koncercie pt. "Epopeja rycerska". Na zakończenie koncertu zaplanowano wykonanie poematu symfonicznego "Grunwald" Jana Maklakiewicza.
Nagranie wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją prof. Janusza Przybylskiego w maju 2010 r. Nagranie zrealizowano w sali koncertowej Filharmonii, reżyserem nagrania jest Marcin Domżał.
Płyta została wydana przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy finansowym wsparciu PKO BP.(PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.