80 proc. jadalnych gatunków ryb jest zagrożonych wyginięciem wskutek nadmiernych połowów - alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Z 200 gatunków na świecie 120 może zniknąć z naszych wód w połowie tego stulecia - m.in., węgorz, sola i bałtycki łosoś.
Ekolodzy przekonują, że każdy z nas może wpływać na to, jakie gatunki ryb będą łowione. Wystarczy wybierać w sklepach i restauracjach te gatunki, które nie są zagrożone wyginięciem. Dlatego przygotowali przewodnik, w którym wskazują, jakie ryby wybierać, a jakich unikać.
"Zasoby ryb i innych organizmów morskich nie są niewyczerpane. Nowoczesne, intensywne metody połowów spowodowały, że zasoby gwałtownie maleją, a nasze codzienne decyzje w sklepie czy restauracji mogą ocalić wiele gatunków" - przekonuje Piotr Prędki, zajmujący się w WWF Polska zrównoważonym rybołówstwem.
"Zielone światło" w przewodniku uzyskały te gatunki, które nie są zagrożone i można je wybierać bez obaw. W tej grupie znalazły się m.in.: dorsz bałtycki ze stada wschodniego, flądra, karp, makrela, miętus, okoń, sandacz, szczupak, szprot, śledź, łosoś pacyficzny, halibut mniejszy, a także homar i omułek jadalny. W Polsce dorsz pochodzi głównie ze wschodniego stada.
Gatunki, które nie są zagrożone wyginięciem, ale ich połowy lub hodowla zagraża środowisku to: dorsz bałtycki ze stada zachodniego oraz łosoś norweski hodowlany, mintaj, panga, pstrąg tęczowy, sieja, sielawa, tuńczyk, gładzica, plamiak, tilapia i turbot oraz homar norweski, krab i krewetka północna. Otrzymały one "żółte światło".
"Czerwone światło" przyznano gatunkom, które są na skraju wyginięcia. Wymieniono tu m.in. łososia bałtyckiego, solę, węgorza, halibuta atlantyckiego, karmazyna, tuńczyka błękitnopłetwego, rekiny i płaszczki, a także krewetki tropikalne.
Tylko ok. 5 proc. Polaków kupując ryby zwraca uwagę na certyfikat ekologiczny lub to, czy ten gatunek jest zagrożony - podała WWF Polska, powołując się na sondaż wykonany dla ekologów przez firmę Millward Brown SMG/KRC. 63 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, ale rzadko wpływa to na ich wybór w sklepie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.