Niesiemy Miłość za przykładem św. Franciszka

Pod hasłem "Niesiemy Miłość za przykładem św. Franciszka" pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę tercjarze, czyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Była to już 17. pielgrzymka tego świeckiego zakonu, liczącego w Polsce ok. 600 wspólnot.

W powitaniu podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset mówił pątnikom, że są na co dzień blisko Chrystusa i Maryi, głosząc ich swoim życiem, postawą, miłością i wiarą. "Na to bardzo czeka dzisiaj naród, żeby nie zagubił się w tej pogoni za łatwiejszym życiem" - wskazał cytowany przez biuro prasowe sanktuarium o. Oset.

Podczas mszy na jasnogórskich wałach pielgrzymi modlili się za blisko półmilionowy Franciszkański Zakon Świeckich na całym świecie. W homilii biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Bernacki mówił m.in., że św. Franciszek jako wzór dla życiowej drogi współczesnego człowieka jest po tylu wiekach postacią wciąż aktualną i bardzo atrakcyjną.

Św. Franciszek uczy bowiem - mówił biskup - aby w ludzkim życiu "Bóg był naprawdę wszystkim". Uczy również miłości Boga, a przez to - miłości człowieka. Bóg objawia się bowiem w życiu każdego napotykanego człowieka, stawiając go jako zadanie i zobowiązanie.

Tercjarze to osoby świeckie zrzeszone przy zakonie. Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 r. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu.

Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich, umożliwia zarazem wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie od 1227 r.. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, jednak władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich.

W 1978 r. papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Zmieniono również nazwę - na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »