„Wyzysk i przemoc wobec rdzennej ludności oraz wylesienie, to problemy które łączą Indie i Amazonię” – powiedział kard. Oswald Gracias. Jeśli chodzi o kwestie ekologiczne to Amazonia boryka się z tymi samymi problemami, co Kongo - uważa kard. Fridolin Ambongo.
Kard. Oswald Gracias, metropolita Bombaju, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego porównał problemy obu regionów. Jego zdaniem zasadniczą różnicą jest ilość kapłanów, których w Indiach nie brakuje. W niektórych regionach Amazonii wierni nie mają dostępu do Eucharystii pół roku, albo i rok. W Indiach takich problemów nie ma - powiedział. „Mamy za to inne wspólne bolączki, takie jak potrzeba znalezienia nowego języka ewangelizacji i sposobów dotarcia do ubogich na peryferiach oraz powstrzymanie wylesiania” - dodał.
Mówi kard. Oswald Gracias:
“Kościół jest naprawdę jednym ciałem. Wystąpienia uczestników synodu pokazują, że zarówno przed Azją i przed Indiami stoją podobne wyzwania jak przed mieszkańcami Amazonii. Jest to między innymi walka z przemocą, wyzyskiem i niesprawiedliwością wobec rdzennej ludności. U nas Adiwasi tracą swoją ziemię. Ustanawia się prawo, które pozbawia ich własności – zauważył kard. Gracias. - To prawda, że wielu z nich nie ma odpowiednich dokumentów własności, ale nigdy ich nie potrzebowali, żyją na tych ziemiach od wieków. Indie także borykają się z problemem wylesienia, ale w mniejszym stopniu niż Amazonia. U nas ziemię przejmują korporacje. Nasz rząd mówi o konieczności dbania o klimat, ale korporacjom pozwala się na jego niszczenie. Niestety przez to zielona pokrywa kraju stopniowo się zmniejsza.”
Jeśli chodzi o kwestie ekologiczne to Amazonia boryka się z tymi samymi problemami, co Kongo. Zarówno puszcza amazońska, jak i lasy tropikalne w Kongo stanowią płuca ludzkości – uważa z kolei kard. Fridolin Ambongo. Ze względu na podobieństwa między dwoma regionami został on zaproszony do udziału w aktualnym synodzie. Podkreśla, że w kwestiach ekologicznych trzeba znaleźć niezbędną równowagę. Musimy chronić środowisko, ale trzeba też uznać interesy miejscowego społeczeństwa, które żyje z obecnych tam zasobów.
Odnosząc się natomiast do kwestii duszpasterskich, kard. Ambongo wyraził zdziwienie, że na Synodzie o Amazonii dyskutuje się o sprawach, które w Afryce dawno zostały rozstrzygnięte.
“Widzimy, że nasi współbracia z Ameryki kładą wielki nacisk na sprawy, które my w Kongo, czy ogólnie rzecz biorąc w Afryce, uważamy za już rozstrzygnięte – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ambongo. – Trwa tu bowiem dyskusja o tym, jak przekazać odpowiedzialność świeckim w regionach, w których nie ma kapłanów. Nam w Afryce chce się śmiać, kiedy to słyszymy. Bo my już dawno temu, kiedy brakowało kapłanów, przekazaliśmy odpowiedzialność naszym świeckim współpracownikom. W tym celu kształcimy świeckich i Kościół w Afryce w głównej mierze opiera się na świeckich. Tymczasem w Amazonii kładzie się nacisk na viri probati, którzy nie wiem, czy naprawdę leżą w interesie Kościoła.”
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.