Reklama

15 tys. wiernych u Królowej Kaszub

Ponad 15 tysięcy wiernych przybyło do Sianowa koło Kartuz (diec. pelplińska) na doroczny odpust Matki Bożej Szkaplerznej. „Czujmy się bliscy Chrystusowi przez wprowadzanie Jego słowa w nasze codzienne życie” - apelował podczas uroczystej sumy biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Reklama

Do Sianowa wierni przybyli w pieszych pielgrzymkach. Najdłuższy dystans pokonała grupa z Miastka, idąc ponad 120 km. Najstarsza pielgrzymka przybyła z Kartuz. Na rozpoczęcie uroczystości przedstawiciele Kaszub powiedzieli, że z radością przybywają, aby wyznać wiarę i ją odnowić oraz modlić się za Ojczyznę i ziemię kaszubską. Mirosława Lehman, wójt gminy Kartuzy, do której należy Sianowo, wskazała, że potrzeba szczególnej modlitwy za młodzież.

Pielgrzymów witał kustosz sianowskiego sanktuarium ks. Eugeniusz Grzędzicki. Przypomniał, że trwa w nim ośmioletnie przygotowanie do 50-lecia koronacji Figury Matki Bożej i 200-lecia parafii. Przypomniał, że w oktawie modlą się w Sianowie ci, którym „droga jest wiara naszych ojców”. Wśród licznych grup gości byli obecni górale z powiatu tatrzańskiego.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii podkreślił, że w Sianowie dzisiaj można dostrzec „piękno Kościoła w drodze”, który modli się szczególnie za rodziny, „aby były Bogiem silne”. Przypomniał, że sanktuarium jest „czcigodne modlitwą ludzi wiernych Bogu i Maryi”.

Bp Szlaga poinformował, że w Ogrodzie Biskupim w Pelplinie znajduje się kopia figury Matki Boskiej Sianowskiej fundowana dwa lata temu przez kleryków Kaszubów z Wyższego Seminarium Duchownego. Zauważył, że wraz z jubileuszem Sianowa w 2016 roku, Polska będzie wspominała 1050 lecie Chrztu Polski.

Biskup nawiązał do przeżywanego w diecezji Roku św. Jakuba. Za tydzień do sanktuariów diecezjalnych dołączy sanktuarium jakubowe w Lęborku. Stąd powraca w tych dniach temat drogi, którą idzie człowiek.

Nawiązując do dzisiejszej modlitwy w maryjnym sanktuarium w Sianowie, hierarcha wskazał na krzyżowanie się w takich miejscach, jak sanktuaria, ludzkich dróg. Wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej prowadzi nas do postaci proroka Eliasza, który żył na Górze Karmel. Jest on symbolem „jednoznaczności w kulcie Bożym”. - Dzisiaj trzeba takiej refleksji nad jednoznacznością, bo gubimy się w ocenie wydarzeń i osób - mówił bp Szlaga. Eliasz przypomina, że należy trzymać się przewodnika, którym jest Bóg, stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał, żeby wielbić Boga „otwartym sercem”. Taki jest sens modlitwy w drodze do sanktuariów i podczas pobytu w nich.

Bp Szlaga podkreślił, że dzięki takim uroczystościom jesteśmy „jakby w jednej rodzinie” i zachęcał do sumienności w „dyscyplinie chrześcijańskiej”. Nawoływał do zachowania prawa Bożego w Ojczyźnie i w naszych środowiskach. - Czujmy się bliscy Chrystusowi przez wprowadzanie Jego słowa w nasze codzienne życie - zaapelował.

Sanktuarium w Sianowie położone jest w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej. Od wieków słynie jako miejsce kultu Najświętszej Bogurodzicy. W sposób szczególny czczona jest tu Maryja z Dzieciątkiem w postaci niewielkiej gotyckiej figurki. Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak trzykrotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni. W 1966 roku na mocy dekretu papieża Pawła VI, Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami.

Wśród pielgrzymów sianowskich był w 2006 roku ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński, który wziął udział w nabożeństwie różańcowym i spotkał się z mieszkańcami Kaszub.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
3°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »

Reklama