25 tysięcy nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet odkrył w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania satelita WISE - informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, do której należy satelita.
WISE to teleskop kosmiczny o średnicy zwierciadła wynoszącej 40 cm. Teleskop jest schłodzony do temperatury -257 stopni Celsjusza i prowadzi obserwacje w podczerwieni.
WISE to skrót od Wide-field Infrared Survey Explorer. Nazwa dokładnie charakteryzuje cel misji - wykonywanie przeglądów dużych obszarów nieba, w przeciwieństwie do innych podczerwonych obserwatoriów pracujących w kosmosie (Spitzer oraz Herschel), które skupiają się na wybranych obiektach.
Teleskop został wyniesiony na orbitę 14 grudnia 2009 roku i właśnie zakończył swój pierwszy pełen przegląd całego nieba.
Już pierwsze pół roku działalności przyniosło spektakularne rezultaty - odkryto aż 25 tys. nieznanych wcześniej planetoid i 15 nowych komet. Co ważne, aż 95 z nowo odkrytych małych ciał należy do grupy planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi (tzw. PHA). Na szczęście żadna z nich nie jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, niemniej wszystkie trafiły na listę obiektów, które wymagają szczególnej uwagi w przyszłości.
Satelita zaczyna teraz drugi przegląd nieba. Astronomowie mają nadzieję, że będzie on podobnie owocny jak pierwszy.
Naukowcy liczą, że dzięki programowi WISE uda się odkryć niewidzialne w inny sposób brązowe karły o bardzo niskich temperaturach powierzchni. WISE jest bowiem w stanie wykryć obiekty o temperaturze wynoszącej nawet -73 stopni Celsjusza. Nie jest wykluczone, że takie chłodne brązowe karły znajdują się bliżej Słońca niż najbliższa znana gwiazda - Proxima Centauri. (PAP)
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.