Wiceprezydenci i naczelni wydziałów w urzędzie miejskim w Suwałkach nie mogą podejmować decyzji, bo po śmierci prezydenta miasta wygasły ich nominacje i pełnomocnictwa. Suwałki czekają na wyznaczenie komisarza, który pokieruje miastem do wyborów samorządowych.
"Wraz ze śmiercią prezydenta Józefa Gajewskiego wygasły nominacje zastępców prezydenta i naczelników wydziałów, więc nie mogą oni podejmować żadnych decyzji administracyjnych i finansowych. Urząd jest na razie sparaliżowany" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik urzędu miasta w Suwałkach Jarosław Filipowicz.
Dodał, że z tego powodu po południu, ok. godz. 14 przyjedzie do Suwałk wojewoda podlaski Maciej Żywno. "Chodzi o to, by jak najszybciej powołać komisarza miasta, który będzie pełnił obowiązki prezydenta" - dodał Filipowicz.
Również zastępca prezydenta Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał podczas konferencji prasowej, że władze Suwałk czekają na szybką decyzję premiera o powołaniu komisarza miasta do czasu wyborów samorządowych. "Miasto nie może tak funkcjonować zbyt długo" - dodał.
Według urzędników, urząd może przyjmować np. wnioski o dowód osobisty, ale nie może takich dowodów wydawać, bo obecnie nie ma prezydenta miasta, ani osoby, która pełni jego obowiązki i ma do tego prawo.
Prezydent Suwałk Józef Gajewski zmarł na wakacjach we Włoszech. Prawdopodobną przyczyną śmierci był zawał serca podczas kąpieli. Prezydent Suwałk od kilku lat miał kłopoty z sercem. Niedawno przeszedł operację w szpitalu. Miał 61 lat.
Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym w razie wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed końcem kadencji premier wyznacza osobę, która przejmuje jego obowiązki. Taki komisarz pełni obowiązki prezydenta miasta do czasu wyboru nowego (np. w wyborach przedterminowych; wyborów przeterminowanych nie przeprowadza się jednak, jeśli do wyborów terminowych, kalendarzowych jest nie więcej niż sześć miesięcy). Zbliżające się wybory samorządowe muszą się odbyć między 14 listopada a 9 stycznia 2011 roku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.