Suwałki: Kłopoty po śmierci prezydenta

Wiceprezydenci i naczelni wydziałów w urzędzie miejskim w Suwałkach nie mogą podejmować decyzji, bo po śmierci prezydenta miasta wygasły ich nominacje i pełnomocnictwa. Suwałki czekają na wyznaczenie komisarza, który pokieruje miastem do wyborów samorządowych.

"Wraz ze śmiercią prezydenta Józefa Gajewskiego wygasły nominacje zastępców prezydenta i naczelników wydziałów, więc nie mogą oni podejmować żadnych decyzji administracyjnych i finansowych. Urząd jest na razie sparaliżowany" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik urzędu miasta w Suwałkach Jarosław Filipowicz.

Dodał, że z tego powodu po południu, ok. godz. 14 przyjedzie do Suwałk wojewoda podlaski Maciej Żywno. "Chodzi o to, by jak najszybciej powołać komisarza miasta, który będzie pełnił obowiązki prezydenta" - dodał Filipowicz.

Również zastępca prezydenta Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał podczas konferencji prasowej, że władze Suwałk czekają na szybką decyzję premiera o powołaniu komisarza miasta do czasu wyborów samorządowych. "Miasto nie może tak funkcjonować zbyt długo" - dodał.

Według urzędników, urząd może przyjmować np. wnioski o dowód osobisty, ale nie może takich dowodów wydawać, bo obecnie nie ma prezydenta miasta, ani osoby, która pełni jego obowiązki i ma do tego prawo.

Prezydent Suwałk Józef Gajewski zmarł na wakacjach we Włoszech. Prawdopodobną przyczyną śmierci był zawał serca podczas kąpieli. Prezydent Suwałk od kilku lat miał kłopoty z sercem. Niedawno przeszedł operację w szpitalu. Miał 61 lat.

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym w razie wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed końcem kadencji premier wyznacza osobę, która przejmuje jego obowiązki. Taki komisarz pełni obowiązki prezydenta miasta do czasu wyboru nowego (np. w wyborach przedterminowych; wyborów przeterminowanych nie przeprowadza się jednak, jeśli do wyborów terminowych, kalendarzowych jest nie więcej niż sześć miesięcy). Zbliżające się wybory samorządowe muszą się odbyć między 14 listopada a 9 stycznia 2011 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »