Reklama

Targi Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku

Chleb pielgrzyma, benedyktynka czyli nalewka od siedmiu boleści, szale z wielbłądziej sierści, ikony i setki innych produktów wytwarzanych zgodnie z pradawnymi recepturami będzie prezentowanych na I Międzynarodowych Targach Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku (Zachodniopomorskie).

Reklama

Do uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Wyrobów Klasztornych, które rozpoczynają się w sobotę, zostali zaproszeni, oprócz lokalnych wytwórców, producenci, rzemieślnicy, wspólnoty zakonne oraz stowarzyszenia z Polski i Niemiec.

Produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami będą prezentować m.in. benedyktyni z Tyńca, cystersi z Winnik, boromeuszki z Trzebnicy, paulini z Żarek, kapucyni z Krakowa. Przywiozą nalewki, miody, balsamy, regionalne smakołyki oraz kosmetyki naturalne. Reprezentowany będzie również Koptyjski Ortodoksyjny Klasztor, którego przedstawiciele zaprezentują m.in. produkty z sierści wielbłąda, ręcznie malowane ikony i wyroby ze srebra.

"Targi skierowane są w szczególności do ludzi, którzy pragną powrócić do tego, co prawdziwe, naturalne, sprawdzone przez wieki w sferze wytwarzanych przedmiotów, przygotowania produktów spożywczych, uprawy zapomnianych roślin czy sporządzania leczniczych preparatów ziołowych na podstawie tradycyjnych receptur" - powiedziała współorganizatorka imprezy Teresa Świerszcz.

Zwiedzający targi będą mogli skosztować, często po raz pierwszy, regionalnych potraw oraz uznanych od wieków smakołyków.

Świerszcz wyjaśniła, że ideą targów jest utrwalanie tradycji klasztorów poprzez zaprezentowanie się klasztornych wytwórców z realnymi produktami powstającymi we współczesnych zakonach. Założeniem projektu jest również zachęcenie i wsparcie producentów do promowania i sprzedaży regionalnej żywności. "Poza wystawieniem, promocją i sprzedażą własnych produktów to także możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i uczenia się szacunku dla wieloletniej tradycji" - podkreśliła Świerszcz.

Targi zorganizowane zostaną na wzgórzu wokół pocysterskiego klasztoru w Bierzwniku.

Wójt gminy Bierzwnik, Jerzy Bakiewicz, powiedział, że targi mają na celu nie tylko promocję turystyczną atrakcji, jaką jest cysterski kompleks klasztorny w Bierzwniku, ale również "zachęcenie lokalnej społeczności do generowania produktów z upraw ekologicznych i zachęcenie mniejszych rolników do przekształcenia gospodarstw w gospodarstwa ekologiczne".

Targom towarzyszyć będą m.in. występy chórów, warsztaty śpiewu gospel, rozgrywki sportowe m.in. bieg o puchar Opata, turniej szachowy, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego.

Współorganizatorem targów jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, którego siedzibą jest Bierzwnik. Stowarzyszenie to skupia 20 gmin polskich, na terenie których znajdują się zabytki pocysterskie. Projekt wspiera Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Targi potrwają od soboty do niedzieli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama