Jak zrobić nić z pokrzywy i uszyć nią ubranie oraz jak wytopić metal i zrobić z niego potrzebne narzędzia można będzie się dowiedzieć na rozpoczynających się w piątek w skansenie w Wolinie (Zachodniopomorskie) warsztatach archeologicznych "Poznaj Świat Słowian i Wikingów".
Kilkadziesiąt wczesnośredniowiecznych warsztatów, m.in. kowalski, hafciarski, snycerski, odlewniczy i garncarski będzie przez pięć dni do dyspozycji turystów odwiedzających woliński skansen. Miłośnicy archeologii eksperymentalnej będą uczyć się, jak wytwarzano filc, pisano ptasim piórem, produkowano narzędzia i jedzenie.
"Poprzez te warsztaty chcieliśmy 'zagospodarować' znakomitych rzemieślników, specjalizujących się w stosowaniu dawnych metod produkcji, którzy przyjeżdżają, by wziąć udział w dorocznym Festiwalu Wikingów z całej Europy" - powiedział PAP Wojciech Celiński ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów.
Jego zdaniem, rzemieślnicy ze swoimi warsztatami ginęli trochę w trakcie gorących dni festiwalowych, podczas których Wolin odwiedza kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.
"Teraz będzie czas i więcej miejsca, by przyjrzeć się i samemu spróbować swoich sił w tradycyjnych metodach wytwarzania" - ocenił Celiński. Swój udział w warsztatach zapowiedzieli rzemieślnicy z Polski, Czech, Rosji, Norwegii i Białorusi.
"Dla samych odtwórców dawnych technologii takie spotkanie daje możliwość poznania różnych metod, wymienienia się zdobytą wiedzą i umiejętnościami" - zauważył Celiński.
Podczas warsztatów będą się odbywały pokazy i nauka tańców, pieczenia chleba, wędzenia ryb, budowy domostw oraz naukowe wykłady m.in. na temat dawnej metalurgii.
Warsztaty archeologii eksperymentalnej potrwają od 30 lipca do 4 sierpnia. 6 sierpnia rozpocznie się XVI Festiwal Słowian i Wikingów.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.