Jak zrobić nić z pokrzywy i uszyć nią ubranie oraz jak wytopić metal i zrobić z niego potrzebne narzędzia można będzie się dowiedzieć na rozpoczynających się w piątek w skansenie w Wolinie (Zachodniopomorskie) warsztatach archeologicznych "Poznaj Świat Słowian i Wikingów".
Kilkadziesiąt wczesnośredniowiecznych warsztatów, m.in. kowalski, hafciarski, snycerski, odlewniczy i garncarski będzie przez pięć dni do dyspozycji turystów odwiedzających woliński skansen. Miłośnicy archeologii eksperymentalnej będą uczyć się, jak wytwarzano filc, pisano ptasim piórem, produkowano narzędzia i jedzenie.
"Poprzez te warsztaty chcieliśmy 'zagospodarować' znakomitych rzemieślników, specjalizujących się w stosowaniu dawnych metod produkcji, którzy przyjeżdżają, by wziąć udział w dorocznym Festiwalu Wikingów z całej Europy" - powiedział PAP Wojciech Celiński ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów.
Jego zdaniem, rzemieślnicy ze swoimi warsztatami ginęli trochę w trakcie gorących dni festiwalowych, podczas których Wolin odwiedza kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.
"Teraz będzie czas i więcej miejsca, by przyjrzeć się i samemu spróbować swoich sił w tradycyjnych metodach wytwarzania" - ocenił Celiński. Swój udział w warsztatach zapowiedzieli rzemieślnicy z Polski, Czech, Rosji, Norwegii i Białorusi.
"Dla samych odtwórców dawnych technologii takie spotkanie daje możliwość poznania różnych metod, wymienienia się zdobytą wiedzą i umiejętnościami" - zauważył Celiński.
Podczas warsztatów będą się odbywały pokazy i nauka tańców, pieczenia chleba, wędzenia ryb, budowy domostw oraz naukowe wykłady m.in. na temat dawnej metalurgii.
Warsztaty archeologii eksperymentalnej potrwają od 30 lipca do 4 sierpnia. 6 sierpnia rozpocznie się XVI Festiwal Słowian i Wikingów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.