Z zadowoleniem Kościół w USA przyjął częściowe zablokowanie wchodzącej dziś w życie tzw. ustawy arizońskiej wymierzonej w nielegalnych imigrantów.
Sąd federalny w Arizonie uznał najważniejsze jej zapisy za wykraczające poza kompetencje prawa stanowego. Przewidywały one zezwolenie policji na sprawdzanie, czy osoby zatrzymane z podejrzeniem przestępstwa nie są nielegalnymi imigrantami. Właśnie ten ustęp, uznawany przez przeciwników ustawy za rasistowski i stosujący zasadę domniemania winy, zakwestionowała sędzia Susan Bolton.
Jak zauważył kard. Roger Mahony z Los Angeles, sprawa ustawy arizońskiej ilustruje poziom frustracji amerykańskiego społeczeństwa spowodowanej brakiem reformy polityki imigracyjnej na szczeblu ogólnokrajowym. Z kolei regionalna konferencja biskupów Arizony zwróciła uwagę, że problem ten dotyczy praktycznie każdej parafii, gdzie mieszkają imigranci, których sytuacja jest bardzo często skomplikowana. Prawo antyimigracyjne komplikowałoby ją jeszcze bardziej, bez nadziei na pozytywne rozwiązanie. Dotyczy to zwłaszcza rodzin, których tylko niektórzy członkowie mają obywatelstwo USA bądź zalegalizowany pobyt.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.