Bp Rey: Francuzi nie wiedzą, co ich łączy, stąd te podziały

Francją znów wstrząsają protesty. Wczoraj odbył się strajk generalny. Nie pracowały szkoły, stał transport, w wielu miastach odbywały się demonstracje.

Zdaniem przebywającego w tych dniach w Rzymie bp. Dominique’a Reya kraj ten doświadcza dziś głębokiej fragmentaryzacji społeczeństwa. Dominują interesy indywidualne i grupowe. Francja stała się archipelagiem. Zatracone zostało poczucie dobra wspólnego, świadomość wspólnego losu. Zdaniem francuskiego biskupa przyczyniło się do tego zanegowanie historycznych korzeni Francji, do których należy również chrześcijaństwo. W takiej sytuacji trudno jest dostrzec to, co nas łączy i stojące za tym dobro wspólne.

Biskup diecezji Fréjus-Toulon towarzyszył grupie 300 młodych chrześcijańskich przedsiębiorców, którzy przybyli do Rzymu z trzydniową pielgrzymką. Jego zdaniem to nowe pokolenie chrześcijan jest szansą dla Kościoła i Francji.


„Dziś żyjemy w kontekście postchrześcijańskim, w świecie zsekularyzowanym. W związku z tym bycie chrześcijaninem wymaga pewnego radykalizmu, inaczej nie przetrwasz. I nowe pokolenie chrześcijan daje temu świadectwo. To znaczy przywiązują dużą wagę do tego, aby potwierdzać swoją wiarę, chcą być konsekwentni, chcą by ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe było zgodne z ich wiarą. To jest bardzo piękne – mówi Radiu Watykańskiemu bp Rey. – Ich wielka troska o spójne i konsekwentne życie robi na mnie wrażenie. Myślę, że Kościół może postawić na to nowe pokolenie, które przyciąga do siebie, bo promieniuje na zewnątrz, ma w sobie radość. Są kreatywni, podejmują różne inicjatywy, docierają do innych młodych. Widzimy, że chrześcijaństwo mamy nie tylko za sobą, bo wiemy, że nasza wiara jest pewnym dziedzictwem, które otrzymujemy od 2 tys. lat. Ale chrześcijaństwo jest również przed nami, jest proroctwem dla przyszłego świata.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • seitz
  06.12.2019 12:24
  Zaprzeczyć tożsamości, swojemu własnemu pochodzeniu to tak jakby odciąć drzewo od korzeni.
  Wyniknie z tego upadek cywilizacji zachodnioeuropejskiej przed którym skutecznie broni się Polska. Na miejsce upadającej cywilizacji wejdzie nowa, tym razem Muzułmańska, która na liberalizm nie pozwoli bo będzie się rozpychać i panoszyć niczym kolonizator.
 • AndyzOpola
  06.12.2019 16:15
  co myślę o tych protestach we Francji? za dużo osób tam chce korzystać z życia, bawić się i imprezować, a mało jest chętnych do modlitwy i pokuty za grzechy, swoje i cudze. postęp techniki, to nie wszystko, praca bez błogosławieństwa Bożego (kliniki aborcyjne i in vitro, ideologia gender) nie przynosi pomyślności dla kraju.
 • halinkaa
  06.12.2019 18:42
  widać, że się potrafią ludzie zorganizować, u nas dawno jakakolwiek antyspołeczna decyzja rządu nie dawała powodów do oddolnych demonstracji, oduczono zajmować się czymś więcej niż czubkiem swojego nosa, na szczęście najgorsze rządy chyba już za nami
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
2°C Czwartek
wieczór
wiecej »