Koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i psich zaprzęgów oraz degustacje ekologicznych przysmaków złożą się m.in. na program IV Festynu Franciszkańskiego, który w niedzielę 8 sierpnia odbędzie się w ogrodach klasztornych w Kętach na Podbeskidziu.
W otoczeniu niezwykłego ogrodu z dwudziestoma kapliczkami, w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe, bawić się będzie kilka tysięcy osób. Jak zapewnia gwardian klasztor o. Bernard Jan Potępa OFM, będzie to zabawa w duchu franciszkańskim: ekologiczna i bezalkoholowa.
„To nie tylko ze względu na sierpień, ale przecież nikt nie wyobraża sobie, by w klasztorze był festyn alkoholowy. Będziemy mieli tu smaczne potrawy, więc wiele osób już zaplanowało, że niedzielny obiad zjedzą w naszych ogrodach” – dodaje zakonnik.
W ramach festynu wystąpi m.in. zespół Gang Marcela i była solistka Opery Śląskiej w Bytomiu Bożena Grudzińka-Kubik, orkiestry dęte i ludowe. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na dalszą odnowę zabytkowego kompleksu klasztornego.
Franciszkanie reformaci przybyli do Kęt w 1700 roku. W latach 1703-1714 zbudowano tu klasztor. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubiński.
Kilka lat temu zagospodarowano tu piwnice pod klasztorem. Mieści się w nich specjalna galeria. Przy franciszkańskim klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny działa od dwóch lat kuchnia Brata Alberta. Nagrywa także zespół wokalno muzyczny San Damiano, a zakonnicy wydają kwartalnik „Porcjunkula”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.