Jasna Góra: Przybyły pielgrzymki

Jedna z najdłuższych, jedna z największych i jedna z najstarszych – tak podsumować można piesze pielgrzymki, które 11 sierpnia dotarły na Jasną Górę. W 30. pielgrzymce krakowskiej przyszło ok. 9 tys. osób. W sumie Maryję powita dziś prawie 14 tysięcy pątników.

Niektórzy pielgrzymi ełccy szli do Częstochowy aż 17 dni. Wierni bielsko-żywieccy poznawali w drodze św. Jakuba Apostoła. Krakowianie na jubileuszowym szlaku pamiętali o Benedykcie XVI i Janie Pawle II. „Nieśliśmy krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach w 2005 r. w czasie drogi krzyżowej – powiedział ks. Jan Przybocki, koordynator pielgrzymki. Modliliśmy się gorąco o jego wyniesie na ołtarze oraz polecaliśmy intencje Kościoła powszechnego i Papieża Benedykta XVI”.

Na udział w pielgrzymkach decydują się nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy. Dziś z grupami: krakowską i bielsko-żywiecką przyszło m.in.: ponad 1200 Włochów, a także Węgrzy i Francuzi. „To jest wspaniałe doświadczenie, bo wraz z Polakami dzieliliśmy doświadczenia tego pieszego wędrowania, modlitwy, śpiewu, duchowe bardzo piękne przeżycie” – powiedziała jedna z francuskich pątniczek.

Od dziś jasnogórscy pielgrzymi w Sali Rycerskiej mogą podziwiać nowe korony i nową suknię na Cudowny Obraz, przygotowane w związku z jubileuszem 100-lecia rekoronacji jasnogórskiego wizerunku. To wotum narodu polskiego zostanie uroczyście nałożone na obraz 4 września.

Wśród pielgrzymów idących w tych dniach pieszo na Jasną Górę są również Słowacy. Grupa słowackich żołnierzy od wielu już lat wędruje z Warszawy do Częstochowy w ramach akademickiej pielgrzymki. Ich biskup polowy František Rábek wędruje wraz z nimi, albo przynajmniej uczestniczy w przywitaniu pielgrzymki w Częstochowie.

Dwudziesty raz podążają na Jasną Górę, zawsze na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, także piesi pątnicy z Vranova nad Topľou we wschodniej Słowacji, nad którymi opiekę duchową sprawują ojcowie paulini. Ich wędrówka trwa 15 dni, najmłodszy uczestnik w tym roku ma lat 13, a najstarszy 73.

Inicjatorem i wieloletnim przewodnikiem pielgrzymki – teraz z racji podeszłego wieku już tylko duchowym – jest o. Leander Pietras. Przybył on przed dwudziestu laty wraz z kilkoma współbraćmi z Jasnej Góry na Słowację, by odnowić obecność paulinów w tym kraju po ponad 200-letniej przerwie. Oprócz wspomnianego już Vranova nad Toplą ojcowie pracują także w Topolczanach na terenie diecezji Nitra oraz w Trnawie. Ciekawostką jest, że Trnawa zachowała nazwę ulicy i kościoła odnoszącą się do paulinów, mimo tak długiej ich nieobecności w tym mieście.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
8°C Niedziela
dzień
wiecej »