Słowacja nie pomoże?

Premier Słowacji Iveta Radiczova wyjaśniła w wywiadzie dla piątkowego "Financial Times Deutschland", że odmowa udziału jej kraju w pożyczce eurolandu dla Grecji wiąże się z tym, że w latach 1998-2002 nikt nie pomógł Słowacji w przeprowadzeniu reform.

Słowacja przechodziła "trudny okres, gdy w latach 1998-2002 przeprowadzała głębokie reformy i nikt nam wtedy nie pomógł" - oświadczyła premier, która stanęła na czele słowackiego rządu po czerwcowych wyborach.

"Nie mieliśmy ani centa. Nic" - powiedziała Radiczova, podkreślając, że wysiłki rządu musieli wspierać współobywatele, "co nie było łatwe". "Dzięki bardzo bolesnym i niepopularnym reformom" kraj poradził sobie z tym trudnym okresem. "W jaki sposób mam teraz wytłumaczyć (obywatelom), że mamy pomóc tym, którzy nie są gotowi na samodzielne podjęcie pewnych kroków?" - pytała Radiczova.

Socjalistyczny rząd Grecji, aby uniknąć bankructwa kraju pogrążonego w kryzysie zadłużenia publicznego, zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii Grecji w zamian za opiewający na 110 miliardów euro pakiet pomocowy od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jednak słowacki parlament w środę definitywnie odmówił udziału Słowacji w pożyczce dla Grecji, co oburzyło Komisję Europejską, według której decyzja ta jest pogwałceniem solidarności z Grecją i całą strefą euro. KE zapewniła jednocześnie, że odmowa "słowackiego parlamentu nie będzie mieć negatywnych konsekwencji dla wypłat kolejnych transz pożyczki" dla Grecji.

Rzecznik kanclerz Niemiec Angeli Merkel Steffen Seifert powiedział na łamach "Financial Times Deutschland", że "każdy powinien pamiętać, iż któregoś dnia to on może potrzebować pomocy". Słowacki udział w unijnej pożyczce dla Grecji został obliczony na zaledwie 1,02 proc. - około 800 mln euro.

Słowacja, będąca w Unii Europejskiej od 2004 roku, weszła do strefy euro w 2009 roku, czyli wtedy, gdy w związku ze światowym kryzysem jej produkt krajowy brutto spadł o 4,7 proc., wynosząc 21,2 tys. dolarów na mieszkańca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  13.08.2010 23:05

  Nie ma sprawy. Ludy dawnej Czechosłowacji znane są z egoizmu i z tego, że mają węża w kieszeni. My, Polacy, jesteśmy inni, mamy gest i wiemy co to prawdziwa solidarność. Nie przypadkiem pod tym hasłem dokonała się rewolucja 1980 roku. Brukselska biurokracja rzeczywiście nie musi się więc troskać. My, znaczy - w naszym imieniu nasz rząd, ochoczo poratujemy socjalistycznych Greków i solidarnie wesprzemy lichwiarską międzynarodówkę, która przysporzyła lekkomyślnym Grekom trosk. My wiemy dobrze co to socjalizm, wiemy dobrze do czego zdolna jest ta międzynarodówka i z empatią podzielimy się swoją biedą. Czym polska chata bogata, tym obdzieli potrzebujących. Przecież też europejczyków. Będąc tylko stowarzyszonymi z EWG wspieraliśmy Francję, Niemcy, Belgię czy Holandię, to tym bardziej teraz, już pełną gębą jako członkowie Unii, pomożemy. Nas nie trzeba pytać: Pomożecie? Tak, pomożemy. I zawstydzimy Słowaków-samolubów. I nie tylko.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »