Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał dziś odznakę honorową "Kustosza Tradycji, Chwały, Sławy i Oręża Polskiego” wpisem do "Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej" został uhonorowany ks. płk January Wątroba, kapelan, koordynator do spraw księży dziekanów Ordynariatu Polowego WP. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.
Ks. płk January Wątroba jest proboszczem bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu. Zorganizował w dekanacie śląskim opiekę paliatywną dla kombatantów i weteranów wojskowych, organizuje i koordynuje pomoc humanitarną dla dzieci w Afryce i Afganistanie.
Wśród wyróżnionych wpisem do Księgi - oprócz ks. Wątroby – znalazło się piętnastu oficerów i podoficerów ze wszystkich rodzajów wojsk. Pośmiertnie wpisem do Księgi Honorowej MON zostało uhonorowanych także dziesięciu żołnierzy, którzy polegli na misjach pokojowych.
Minister Bogdan Klich - za wybitne zasługi w procesie upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego nadał Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy abp Sławojowi Leszkowi Głódziowi, biskupowi polowemu w latach 1991-2004. Medal w imieniu abp. Głódzia odebrał kanclerz Kurii Polowej WP, ks. kmdr Leon Szot.
Podczas uroczystości przyznano także odznaczenia państwowe i odznaki resortowe. Między innymi za udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych wręczono gwiazdy Iraku i Afganistanu, a także, po raz pierwszy wręczono dziesięciu jednostkom wojskowym tytuł honorowy „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za dokonanie czynów połączonych z ofiarnością i odwagą żołnierzy w czasie przeprowadzenia akcji humanitarnej, poszukiwawczej lub ratowniczej.
- Żołnierze, dowódcy i pracownicy cywilni poważnie traktują swoje zadania, wykonują je sumiennie. Raz w roku jesteśmy w stanie wyróżnić tych, którzy czynią to w sposób bardziej widoczny, stanowiący przykład dla innych – powiedział podczas uroczystości Bogdan Klich.
Nawiązując do 90. rocznicy bitwy warszawskiej podkreślił, że "Cud nad Wisłą" to jedno z „najznakomitszych zwycięstw oręża polskiego, ziścił się dzięki temu, że polski żołnierz i polski cywil ramię w ramię stanęli w obronie swojej stolicy, ojczyzny i narodu”.
W spotkaniu uczestniczyły rodziny poległych na misjach stabilizacyjnych żołnierzy. Obecne były także rodziny, ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, związane z MON i wojskiem. Podczas przemówienia minister Klich wymienił wszystkich, którzy związani byli z wojskiem polskim m.in. obydwu biskupów polowych i ks. płk Jana Osińskiego.
W "Księdze Honorowej MON" dokumentowane są zasługujące na najwyższe uznanie czyny, świadczące o szczególnej ofiarności i męstwie, oraz najszczytniejsze dokonania żołnierzy w umacnianiu obronności ojczyzny. Żołnierzom, rodzinom żołnierzy poległych oraz dowódcom oddziałów i instytucji wojskowych, którym wyrażono uznanie wpisaniem do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” wręczane są dyplomy pamiątkowe, natomiast kopie wpisu są eksponowane w salach tradycji lub innych zaszczytnych miejscach w jednostkach wojskowych. „Księga Honorowa Wojska Polskiego” przechowywana jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego jest szczególnym wyróżnieniem przyznawanym przez Ministra Obrony Narodowej, będącym symbolem wdzięczności dla tych wszystkich, którym bliska jest historia Wojska Polskiego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.