Katolicy potrafią być hojni

Katolicy zebrali 303 mln dolarów dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Caritas Polska zebrała w tym roku 11 mln złotych, które przekaże stronie haitańskiej.

Osiągnięcie tak wysokiej kwoty wiąże się z wytężoną pracą katolickich agencji humanitarnych. Najhojniejsi dla ofiar na Haiti okazali się Amerykanie. Zaraz po tragedii episkopat Stanów Zjednoczonych zorganizował narodową zbiórkę. W zaledwie kilka tygodni parafie katolickie zebrały ponad 80 mln dolarów. Drugim katolickim ofiarodawcą okazał się niespodziewanie Kościół w Holandii, który zebrał 42 mln dolarów. Kolejne miejsca zajęli Hiszpanie i Niemcy.

Polacy, mimo wielu tegorocznych klęsk żywiołowych na terenie kraju, nie zapominają też o międzynarodowej solidarności. Caritas Polska zebrała w tym roku ponad 11 mln złotych, które przekazane będą stronie haitańskiej. Obecnie na karaibskiej wyspie trwa opracowywanie projektów, które w dłuższej perspektywie pomogą mieszkańcom w powrocie do normalnego życia.

Jak poinformowała Marta Titaniec z Caritas Polska, koordynatorka polskiej pomocy dla Haiti, po zapoznaniu się z sytuacją zdecydowano się na odbudowę dwóch szkół prowadzonych przez zgromadzenia zakonne. Pierwsza z nich prowadzona jest przez salezjanki dla 1300 dzieci z jednej z najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych dzielnic Port-au-Prince – Cité Soleil. Siostry prowadzą tam szkoły podstawową i średnią oraz internat, a ponadto wieczorowe kursy dla analfabetów oraz weekendowe przysposobienie zawodowe dla młodzieży. „Siostry powtarzają: formacja, wykształcenie muszą być konkretne, musi odpowiadać na potrzeby tamtego miejsca” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Marta Titaniec. Drugi budynek również znajduje się w Port-au-Prince. Jest to centrum edukacyjne dla dziewcząt prowadzone przez jedno z lokalnych zgromadzeń zakonnych. „Siostrom zawaliły się wszystkie budynki – poinformowała Marta Titaniec – i Caritas stara się odbudować ośrodek dla 60 dziewcząt z całego kraju, które uczą się tam w cyklu dwuletnim”.

Caritas Polska rozpoczęła także akcję „adopcji na odległość” dzieci z Haiti.

W Polsce Caritas organizuje pomoc dla powodzian. Codziennie dochodzą kolejne przykłady udzielonego wsparcia matrialnego. Dla mieszkańców diecezji legnickiej Caritas Polska zorganizowała transport 62,464 ton artykułów spożywczych i ponad 40 tys. litrów mleka pochodzących z programu PEAD (Dostarczanie nadwyżek żywności dla najuboższej ludności UE). Kolejne transporty żywności dla mieszkańców Dolnego Śląska dotrą 18 i 19 sierpnia.

Ponadto Caritas koordynuje inne akcje m.in. zbierania przyborów szkolnych, które zostaną przekazane dzieciom z rodzin potrzebujących. Przykładem jest akcja pod hasłem: "Z uśmiechem do szkoły", prowadzona po raz szósty przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS, HAITI, POMOC

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »