Olsztyn: Rozpoczyna się Festiwal Podróżniczy Strefa Przygody

Kino samochodowe wyświetlające podróżnicze filmy, spotkania ze znanymi globtroterami, koncerty muzyki etnicznej, wirujący derwisz, taniec brzucha - to wszystko czeka widzów rozpoczynającego się w piątek w Olsztynie Festiwalu Podróżniczego Strefa Przygody.

Projekcje w kinie samochodowym, urządzonym na pl. Dunikowskiego, między olsztyńskim Starostwem a Centrum Alfa przy al. Piłsudskiego, zaczynają się w piątek o godz. 22.00. "Kierowcy, którzy parkują tam auta, proszeni są o usunięcie ich do godz. 18. Oprócz miejsc dla samochodów przewidziano 200 miejsc siedzących. Wstęp wolny" - poinformowała PAP Małgorzata Sadowska z olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Kultury organizującego festiwal.

W kinie będzie można zobaczyć projekcje filmów "Podróże na luzie. Kambodża", czyli opowieść o podróży dwóch braci motocyklami enduro przez bezdroża Kambodży, oraz "Into the Wild" (USA), czyli opowieść o dobrze zapowiadającym się absolwencie uniwersytetu Christopherze McCandlessie, który rozdał wszystkie swoje rzeczy i przeniósł się w dziką głuszę Alaski.

W sobotę od godz. 10.00 zacznie się na Starym Mieście festyn orientalny. Będzie stanowisko archeologów, rzeźby dinozaurów, taniec brzucha, pokazy tatuażu etnicznego, taniec wirującego derwisza z Egiptu, prezentacja Palmyry - starożytnego miasta na pustyni.

W Galerii Rynek MOK zaplanowano pokazy multimedialne, m.in. o wyprawach do Maroka w poszukiwaniu skamieniałości i o przyrodzie Ameryki Południowej. O godz. 20 w amfiteatrze obok zamku zaprezentuje się zespół Al-Yaman z Czech, grający muzykę arabską, będzie też spotkanie z radiowcem i muzykiem Marcinem Kydryńskim, który opowie o swoich podróżach i pasji fotograficznej.

W niedzielę na Rynku Starego Miasta - spotkania z podróżnikami, którzy opowiedzą m.in. o podróżach do Indii, wyprawie autostopem wokół Azji, rowerem przez pustynię. "Australia okiem Niedźwiedzia" to z kolei opowieść znanego z radiowej "Trójki" Marka Niedźwieckiego. Autorzy filmów podróżniczych - Asia i Edi Pyrek - opowiedzą o wyprawie na Jawę, Bali i Sumbę.

Spotkania z podróżnikami ubarwią pokazy akrobacji rowerowych i przejażdżki na segway'ach oraz wheelsurfie - urządzeniu, gdzie kierujący siedzi wewnątrz wielkiego pojedynczego koła.

Festiwalowi towarzyszą wystawy: w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury można będzie zobaczyć afrykańskie stroje, biżuterię, broń białą, rzeźby, instrumenty muzyczne, ozdoby ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

W Galerii Spichlerz MOK zaplanowano wystawę fotografii "Warmińska Amazonia", a w Galerii Rynek MOK na Rynku Starego Miasta - wystawę skamieniałości i minerałów ze zbiorów JuraPark w Solcu Kujawskim (m.in. malachity z Konga, szczątki kostne i tropy dinozaurów, skamieniałe ryby z Libanu, amonity i trylobity).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
wiecej »