Jak każdego roku 12 września, w święto Imienia Marii, odbędzie się w Wiedniu nabożeństwo różańcowe, podczas którego katolicy Austrii dziękować będą Matce Bożej za odzyskaną przed 55 laty wolność.
Nabożeństwo z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych z całego kraju, odbywa się zazwyczaj w największej hali sportowej Wiednia. W tym roku zakończy je procesja na Plac Bohaterów w wiedeńskim Hofburgu, gdzie stoi krzyż upamiętniający pierwszą wizytę w Austrii papieża Jana Pawła II we wrześniu 1983 r. Przy tym krzyżu i na tym placu Jan Paweł II odprawiał „nieszpory europejskie”. Od tego czasu odbywają się tam nabożeństwa modlitewne.
Papieski krzyż był obecny również przy trzeciej wizycie Jana Pawła II w Wiedniu w 1998 r. Natomiast w 2004 r. został przewieziony do Mariazell na Mszę św. kończącą „pielgrzymkę narodów” i Środkowoeuropejski Dzień Katolików. Do dziś krzyż pozostaje na swoim dawnym miejscu – na wiedeńskim Placu Bohaterów w Hofburgu.
Nabożeństwo w dniu Imienia Marii organizuje rokrocznie w wiedeńskiej hali widowiskowej Wspólnota Różańca Pokuty. Założył ją 2 lutego 1947 r. w Wiedniu franciszkanin, o. Petrus Pavlicek. 22 sierpnia 1948 r. oddał się w opiekę Matce Bożej. Od tego czasu powołany przez niego do życia ruch modlitewny zaczął się szybko rozrastać i działa obecnie w 135 krajach, skupiając ponad 3 mln osób, w tym w Polsce ponad 80 tys. O. Pavlicek organizował comiesięczne nabożeństwa pokutne, głosił liczne kazania oraz zainicjował „Peregrinatio Mariae” – pielgrzymowanie figury fatimskiej po całej Austrii.
W czerwcu 1949 r. o. Pavlicek przywiózł z Fatimy figurę Matki Bożej dla wiedeńskiego kościoła franciszkanów. Kiedy w ulicznych procesjach i nabożeństwach pokutnych modlono się o wolność Austrii, figurę umieszczono pośród wiernych i stała się ona w ten sposób symbolem wolności. Po podpisaniu układu państwowego w maju 1955 r., który przywracał wolność temu krajowi, modlitwy prowadzone są w intencji pokoju na świecie, modlono się w intencji chrześcijan w krajach pod panowaniem komunistycznym.
Obok corocznych uroczystości w święto Imienia Marii Wspólnota organizuje rekolekcje i dni pokuty, nastawione zwłaszcza na ludzi poszukujących odpowiedzi na ważne, życiowe problemy i oddalonych od Kościoła. Wydaje też własne czasopismo „Betendes Gottesvolk” (Modlący się Lud Boży), mające nakład 420 tys. egz. Jest również producentem filmów, np. o Fatimie czy też cyklu „Świadkowie wiary”. Obecnie na czele Wspólnoty stoi o. Benno Mikocki. Międzynarodowa Wspólnota Różańca Pokuty liczy dziś ponad 700 tys. członków w ponad 130 krajach świata.
O. Mikocki powiedział KAI, że naród austriacki zawsze otaczał wielką czcią Maryję. Świadczy o tym „najbardziej austriackie święto” – Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, obchodzone bardzo uroczyście 8 grudnia jako święto państwowe. Tego dnia w 1647 r. cesarz Ferdynand III oddał Austrię w opiekę Maryi.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.