Koncertami pianistycznymi znanych muzyków oraz wokalnymi popisami artystycznymi uczniów szkół muzycznych z południowej Wielkopolski w miejscach pobytu Fryderyka Chopina, mieszkańcy tego regionu uczczą we wrześniu 200. rocznicę urodzin kompozytora.
Największym wydarzeniem jubileuszowych obchodów będzie 29. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".
Gwiazdą będzie w tym roku 26-letni pianista z Ukrainy, światowej sławy wirtuoz, Aleksander Gawryluk - poinformował PAP dyrektor tej imprezy Andrzej Leraczyk. Wystąpi też orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Włocha Gaetano d'Espinosy, która zagra fragmenty oper słuchanych i uwielbianych przez Chopina. Koncert zatytułowano "Chopin i jego... opery".
"Nasz geniusz, którego uwiodły szepty Don Giovanniego, szaleństwo i rozpacz Łucji, perypetie Roberta Diabła, choć należał do najzagorzalszych wyznawców pięknego śpiewu, sam nie skomponował żadnej formy teatralnej, a jego życie i twórczość były wręcz naznaczone dramatem: umiłowaniem do muzyki, pragnieniem piękna, wyrafinowaną kokieterią i gracją" - mówi Leraczyk.
W tradycyjnym festiwalowym wieczorze w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie pt. "Chopin w aksamicie nocy", melomani spotkają się z mistrzynią słowa i aktorstwa Anną Polony i polską poezją oraz zdobywcą pierwszej nagrody na portugalskim konkursie chopinowskim, Paulo Oliviera.
Kunszt wokalny nie tylko w chopinowskim repertuarze zaprezentują w Antoninie polskie gwiazdy opery - Magdalena Idzik i Iwona Hossa. Na zakończenie festiwalu wystąpią z dwoma recitalami fortepianowymi Tajwanka Ching-Yun Hu i Ukrainka Mariya Kim.
Tuż przed rozpoczynającym się 16 września trzydniowym festiwalem w Antoninie i w trakcie jego trwania, odbędzie się wiele innych wydarzeń dla uczczenia rocznicy urodzin Fryderyka. Organizatorzy pomyśleli o miejscach, w których młody Chopin i jego rodzice przebywali: Antoninie, Strzyżewie, Ostrowie Wlkp. i Kotłowie.
Przede wszystkim o wsi Strzyżew, gdzie mieszkała jego matka chrzestna Anna ze Skarbków Wiesiołowska. Odbędzie się tutaj koncert kameralny "Chopin znów w Strzyżewie".
Innym akcentem artystycznym festiwalu będzie najnowsza wystawa fotografii Juliusza Multarzyńskiego pt. "Pianiści", a zaprzyjaźniona z Antoninem prof. Barbara Hesse Bukowska zaprezentuje swoją książkę "Spełnione marzenia".
Według Leraczyka, absolutną nowością będzie działalność okolicznościowej radiostacji. "W dniach 14-19 września krótkofalowcy z całego świata będą mogli nawiązać łączność ze Strzyżewem, Ostrowem Wlkp., Kotłowem i Antoninem. W przypadku udanego połączenia otrzymają pamiątkowe certyfikaty" - zapowiedział.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.