Prymas do katechetów

„Jednym z najważniejszych zadań współczesnej katechezy jest ukazanie katechizowanym prawdziwego oblicza Kościoła, który jest niekiedy, zwłaszcza w mediach niesprawiedliwie czy krzywdząco oceniany” – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk do katechetów uczestniczących dziś w Gnieźnie w VIII Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. sprawowanej u grobu św. Wojciecha na rozpoczęcie dorocznego spotkania katechetów. W homilii przypomniał, że katechizowanie nie jest sprawą prywatną podejmowaną według własnego uznania, ale powołaniem od Boga i posłaniem przez Kościół.

„Sługa Boży Jan Paweł II nauczał: Jeżeli katechizacja będzie w diecezjach dobrze prowadzona, wszystko inne łatwiej pójdzie. Dlatego tak wiele zależy od was, czcigodni księża prefekci, drogie siostry zakonne, drodzy katechetki i katecheci, od waszej świętości, od waszej wiary, gorliwości, od waszego zaangażowania w posługę katechetyczną, ostatecznie od waszej jedności, komunii z Chrystusem w Kościele” – stwierdził Prymas.

Nawiązał także do przypadającej w tym roku 20. rocznicy powrotu religii do szkół. Jak mówił, trzeba stanowczo powiedzieć, że nie spełniły się obawy tych, którzy uważali, że powrót religii do szkół przyniesie dyskryminację, klerykalizację i państwo wyznaniowe.

„Z pokorą, ale i otwarcie możemy stwierdzić, że ta opatrznościowa i mądra decyzja sprzed 20 lat zaowocowała wielkim dobrem i to zarówno w wymiarach osobistych, jak i społecznych. Dobra tego nie da się do końca po ludzku zmierzyć i ocenić, ale nie można negować i nie zauważać jego wyraźnych przejawów i skutków. Oby ta nasza szkolna katecheza mogła dalej służyć każdemu człowiekowi, każdej rodzinie i całemu społeczeństwu” – mówił abp Kowalczyk.

Dodał również, że posługa katechetyczna we współczesnej szkole nie jest z pewnością zadaniem łatwym, tak jak nie jest łatwo być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

„Kościół, którego jesteście przedstawicielami w szkole bywa niekiedy, zwłaszcza w mediach niesprawiedliwie czy krzywdząco oceniany. Słabości niektórych jego członków, czy to duchownych czy świeckich stają się podstawą do niesłusznego podważania jego autorytetu moralnego, do nieuzasadnionej krytyki sensu jego posłannictwa. To pewnie jedno z ważniejszych zadań współczesnej katechezy, aby ukazać katechizowanym prawdziwe oblicze Kościoła, aby ich do udziału w życiu Kościoła zapalić, zmotywować, aby pomóc im w doświadczeniu Kościoła, jako żywej wspólnoty sióstr i braci, w której centrum jest Chrystus” – wyliczał kaznodzieja.

Zapewnił również katechetów, że w wypełnianiu swojego powołania i wynikających z niego zadań nie są osamotnieni.

„Gdziekolwiek pełnicie na co dzień waszą posługę katechetyczną, czy to w małej wiejskiej szkole, czy w renomowanym liceum, na wsi czy w mieście, posługa ta ma duże znaczenie i jest bardzo potrzebna i wy jesteście potrzebni. Pamiętajcie też, że nigdy nie jesteście w tej posłudze osamotnieni” – dodał abp Kowalczyk. Podziękował również katechetom za ich posługę i prosił, by podejmowali ją każdego dnia z nową gorliwością i zapałem.

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny na stałe wpisał się w kalendarz cyklicznych wydarzeń w archidiecezji gnieźnieńskiej. Spotkanie, którego druga cześć odbyła się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym jest nie tylko okazją do omówienia bieżących spraw i zainaugurowania nowego roku katechetycznego, ale także do integracji środowiska nauczycieli religii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »