Kościół a integracja europejska

Wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy to główny temat tegorocznej konferencji „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”, która rozpocznie się 10 września w Modlinicy koło Krakowa.

Gośćmi dwudniowego spotkania będą m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, abp Celestino Migliore, nuncjusz Apostolski w Polsce i ks. Tomas Halik - prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Mszy Św. przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

„Podczas konferencji poruszane zostaną bardzo istotne dla współczesnego świata sprawy, m.in. to, kto jest odpowiedzialny za obecność chrześcijan w przestrzeni publicznej. Będą też dyskusje o współpracy pomiędzy Kościołami i Unią Europejską” - mówi bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji. „Uczestnicy rozmawiać będą także o tym jak wiara i chrześcijaństwo rzutuje na postawę, pracę i odpowiedzialność polityka” - dodaje.

10. jubileuszowa konferencja rozpocznie się 10 września o godz. 11.00, a otworzy ją kard. Stanisław Dziwisz. W obradach udział weźmie m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Jean–Claude Juncker, premier Luksemburga, b. premier Tadeusz Mazowiecki oraz kard. Angelo Scola, patriarcha Wenecji.

O tym, kto jest odpowiedzialny za obecność chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej, dyskutować będą m.in. ks. prof. Tomas Halik, wykładowca socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze i Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, Mario Mauro, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Zarządu Fundacji Roberta Schumana, a także Andrzej Grajewski z „Gościa Niedzielnego”.

O godz. 18.00 w Kościele św. Anny odprawiona zostanie Msza Św., której przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W drugim dniu konferencji uczestnicy będą dyskutować na temat współpracy między Unią Europejską a Kościołami i wzajemnych korzyści jakie płyną z dialogu strukturalnego. Prelegentami tego panelu będą: m.in. abp Dominik Duka OP, metropolita Pragi, abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Sekretarz Generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej oraz Horst Langes, Honorowy Przewodniczący Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu.

Ostatnim zagadnieniem na jakie odpowiedź będą szukać uczestnicy tegorocznej konferencji będzie jakie zadania mają chrześcijańscy politycy w budowie nowej Europy. W tej dyskusji udział wezmą m.in. prof. Rocco Buttiglione, wiceprzewodniczący parlamentu Włoch, Maria Flachsbarth, posłanka do Bundestagu, dr Jacek Saryusz – Wolski, przewodniczący Klubu PO – PSL, w grupie EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w Parlamencie Europejskim.

Konferencja zakończy się wystąpieniem ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Inicjatorem odbywającej się już po raz dziesiąty konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Przesłaniem spotkania jest głównie analiza świadomości Europy wobec samej siebie, a także dotyczącej przyszłości.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.upjp2.edu.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »