Liczba chrześcijan na Półwyspie Arabskim systematycznie rośnie. Z dossier opublikowanego przez magazyn „Mondo e Missione” Papieskich Dzieł Misyjnych wynika, że od 20 lat Kościół katolicki w tym regionie odnotowuje coraz większą liczbę wiernych, co wiąże się ze wzrostem liczby zarobkowych imigrantów.
Według oficjalnych szacunków chrześcijanie w krajach Zatoki Arabskiej stanowią 7-10 procent ludności. Dane szacunkowe oparte na strukturze ludności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mówią nawet o 30 procentach.
Według dossier w „Mondo e Missione”, wśród pięciu milionów mieszkańców ZEA jest 1,5 miliona chrześcijan, z czego pół miliona katolików. W Kuwejcie wśród 3,4 miliona mieszkańców żyje 2,4 miliona imigrantów. 460 tys. z nich to chrześcijanie, w większości katolicy (350 tysięcy). W liczącym 1,9 miliona mieszkańców Katarze 1,65 mln stanowią przybysze, 120 tysięcy spośród nich to chrześcijanie, a 100 tysięcy – katolicy.
Wikariusz apostolski dla Kuwejtu, bp Camillo Ballin, skomentował te dane jako „istotne świadectwo”, że miliony chrześcijan żyją w kraju świętym dla muzułmanów. Dodał, że wśród zwierzchników religijnych mają miejsce ważne inicjatywy w kierunku zbliżenia.
Obok samodzielnego Wikariatu Kuwejtu istnieje od ponad 120 lat Wikariat Arabii, obejmujący Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrain, Oman i Jemen. Ten liczący trzy miliony kilometrów kwadratowych wikariat jest pod względem powierzchni największy spośród niemal stu wikariatów Kościoła katolickiego na świecie.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.