Westerplatte: rekonstrukcja walk

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyły się w środę nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości, po raz pierwszy w historii, odbyła się rekonstrukcja historyczna walk.

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyły się w środę nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy w historii odbyła się rekonstrukcja historyczna walk.

Rozpoczęta o godz. 4.40 około półgodzinna inscenizacja przypomniała obronę placówki "Prom" 1 września 1939 r. na Westerplatte. Rekonstrukcja odbyła się na łące u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża.

"Westerplatte to jest ogromny obszar i siedem dni walk. Dlatego wybrałem jeden fragment bardzo szczególny i znamienny, czyli obronę placówki +Prom+, bronionej wtedy przez 21 żołnierzy, którzy odpierali pierwsze ataki niemieckie od strony bramy" - powiedział PAP reżyser widowiska Bogusław Wołoszański (autor programu telewizyjnego "Sensacje XX wieku").

W rekonstrukcji wzięło udział 70 osób, wyposażonych w historyczną broń - 50 po stronie wojsk niemieckich i 20 po polskiej. W trakcie inscenizacji doszło do ponad 1200 wystrzałów z broni maszynowej, 400 wystrzałów z broni krótkiej i 20 wybuchów imitujących strzały z pancernika "Schleswig-Holstein".

"Tu ludzie odtwarzają poszczególnych żołnierzy. Jest człowiek, który odtwarza Pająka, Gryczmana, Barana. Polska strona faktycznie odtwarza żołnierzy z imienia i nazwiska" - wyjaśnił dziennikarzom Leszek Kusiak z Fundacji Wojskowości Polskiej.

W trakcie inscenizacji na Martwej Wiśle, gdzie 1 września 1939 roku cumował niemiecki pancernik, stała korweta - jeden z okrętów Marynarki Wojennej.

Placówka "Prom" odtworzona została z worków, siatek maskujących i ziemi. Dziś ten teren bohaterskiej obrony Westerplatte znajduje się na terenie portu. Rekonstrukcja pokazała też moment wycofania się żołnierzy do Wartowni nr 1, gdzie kontynuowana była walka. Widowisku towarzyszył film składający się z archiwalnych materiałów oraz współcześnie nakręconych scen walki na Westerplatte. Można go było oglądać na dwóch telebimach.

Po rekonstrukcji odbyła się oficjalna część obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Głos zabrali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Bronisław Komorowski, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz brytyjski historyk prof. Norman Davies. Po przemówieniach odczytano apel poległych. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe. Rocznicowe uroczystości zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 to jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Środa
  wieczór
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  28°C Czwartek
  dzień
  wiecej »