Nie skupiać się na Nord Stream

Polska powinna zacieśnić stosunki z Niemcami, nie koncentrując się na spornym Gazociągu Północnym po dnie Bałtyku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie, udzielonym europejskiej telewizji informacyjnej Euronews z okazji środowej wizyty w Brukseli.

Zdaniem prezydenta, decyzja o budowie omijającego Polskę Gazociągu Północnego (Nord Stream) z Rosji do Niemiec "została podjęta wiele lat temu zbyt pospiesznie" i nie zapadłaby w obecnym klimacie politycznym.

Komorowski powtórzył polskie stanowisko, że Polska nie rozumie rachunku ekonomicznego tego przedsięwzięcia. "Ale jesteśmy przekonani, że dzisiaj mamy bardzo dobrą okazję ustanowienia bliższych związków między Niemcami a Polską i chcemy tę okazję wykorzystać, nie koncentrując się zbytnio na bałtyckim gazociągu" - zadeklarował. Podkreślił, że decyzja o budowie drogiego gazociągu omijającego Polskę już zapadła i trudno mówić o tym, że obecne władze w Berlinie mogłyby ją zmienić.

Za najważniejsze wyzwanie stojące przed Polską Komorowski uznał pogłębienie integracji z Unią Europejską. "Polska zrobi, co trzeba, by pogłębić związki zacieśniając politykę zagraniczną, pracując nad wspólną polityką energetyczną i budową prawdziwie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony tak szybko, jak jest to możliwe" - powiedział prezydent pytany o najważniejsze wyzwania po tragicznej śmierci swego poprzednika Lecha Kaczyńskiego.

Zwrócił uwagę, że - ponieważ podziela wizję polityczną rządu - zmieniły się okoliczności współpracy, co pozwala prowadzić Polsce politykę zagraniczną zgodną z UE. Zapowiedział też wzmocnienie roli Polski w UE.

"Mając taką ambicję, ważne jest, by dysponować przekonującymi argumentami, które mamy - zaznaczył prezydent. - Polska ciężko pracuje, by być dobrym członkiem Unii. Robimy wszystko, by pogłębić proces integracji europejskiej".

Pytany o stosunki z Rosją, Komorowski wyraził zdanie, że kluczowe dla rozwiązywania kwestii spornych w stosunkach Polska-Rosja jest mocne zakorzenienie Polski w UE. "Daje to dodatkową siłę Polsce jako członkowi UE i wiążemy z tym duże nadzieje. Polska inwestuje w bliższe związki z Rosją" - powiedział prezydent. Potwierdził też determinację Polski, deklarowaną wcześniej wielokrotnie przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego, by ruchem bezwizowym objąć cały obwód kaliningradzki.

Pytany o datę przyjęcia przez Polskę euro, Komorowski powiedział, że stanie się to w "odpowiednim" momencie, i po odpowiednim przygotowaniu. "Dotyczy to zarówno Polski, jak i tego, co się dzieje w strefie euro" - zaznaczył. Przy okazji przypomniał, że w dyskusjach o zarządzaniu gospodarczym w UE "Polska nie popiera i nigdy nie wyrazi poparcia dla struktury wewnętrznego rządu UE, który będzie się ograniczał do krajów strefy euro. To nasze fundamentalne przekonanie, podobnie jak nasze zobowiązanie wzmacniania europejskiej integracji" - powiedział prezydent.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  wiecej »