Rok szkolny, a Boża Opatrzność

Ponad pięć milionów uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny. 1 września w kościele franciszkanów w Legnicy bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podczas mszy św. zawierzył cały rok szkolny Bożej Opatrzności.

Bp Mendyk przypomniał o zadaniach szkoły wobec uczniów. „Szkoła ma trzy zadania, które powinna wypełnić, i to w możliwie najlepszy sposób” – zaczął.

„Zadanie pierwsze to przekaz informacji, co inaczej nazywamy kształceniem (….). Drugim zadaniem szkoły jest formowanie naszych sumień, czyli kształtowanie, wychowanie (…). (Trzecim zadaniem) to formacja patriotyczna” – wyliczał i wyjaśniał przewodniczący Komisji.

Bp Marek Mendyk życzył uczniom, aby w nowym roku szkolnym obecna była z nimi Maryja i by wypraszała im wiele łask. A nauczycielom i wychowawcom życzył, aby ich „siew i podlewanie” owocowały wzrostem duchowym ich podopiecznych.

Przy okazji przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podziękował franciszkanom i o. Józefowi Szańcy, dyrektorowi Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. św. Franciszka w Legnicy za prowadzenie szkół, w których nie tylko kształci się młodych ludzi, ale i wychowuje, i uczy postawy patriotycznej.

Na mszy obecny był także przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, która jest organem założycielskim i prowadzącym obie szkoły w Legnicy.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz przytoczył łacińską sentencję wielkiego myśliciela franciszkańskiego św. Bonawentury „Non est perfecta cognitio sine dilectione” (Nie ma prawdziwego poznania bez umiłowania). Zdaniem zakonnika najgłębsze tajemnice, zarówno te Boskie jak i ludzkie, może poznać jedynie ten, kto naprawdę kocha.

O. Zachariasz życzył młodzieży, aby osiągnęli taki poziom wiedzy, która pozwoli im sensownie żyć.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »