W roku 100-lecia ponownej koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, w sanktuarium uroczyście złożono w sobotę Wotum Narodu - nowe korony i sukienkę przyozdabiającą obraz. Składając je, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, modlił się, by pragnienie dobra wspólnego przezwyciężyło w Polsce egoizm i podziały.
Dzieło zawiera wiele symbolicznych odniesień. Jednym z nich jest niewielki fragment skrzydła prezydenckiego samolotu Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Znaleziony w pobliżu miejsca katastrofy kawałek blachy przywiozła na Jasną Górę polska zakonnica. Fragment znalazł się na dole obrazu, w rozchyleniu wykonanej m.in. z koralowców szaty Jezusa. Obok znalazła się obrączka, którą - zawiniętą w chusteczkę z adresem żony - wyrzucił z pociągu Andrzej Skotarski - więzień jadący do Auschwitz. Obrączka wpisana w sukienkę ma być hołdem dla ofiar wojny.
Nowe korony dla obrazu były gotowe już kilka miesięcy temu; na początku marca pobłogosławił je w Watykanie papież Benedykt XVI. Wykorzystano w nich m.in. ponad 2 tys. diamentów, meteoryty z Księżyca, Marsa i Merkurego, błękitne perły oraz kamienie z Ziemi Świętej.
Sobotnia uroczystość była kulminacją tegorocznych jasnogórskich obchodów 100-lecia koronacji Cudownego Obrazu. Złote korony ofiarował w 1910 r. ówczesny papież Pius X, a nową sukienkę do przyozdobienia obrazu (tzw. sukienkę koralową) ofiarowały kobiety z Kielecczyzny. Korony Piusa X były drugimi koronami papieskimi ofiarowanymi na jasnogórski obraz. Pierwsze podarował papież Klemens XI w 1717 r., a trzecie pobłogosławił papież Jan Paweł II w 2005 r.
Pierwsze uwieńczenie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi miało miejsce 8 września 1717 r. Dwie złote korony podarowane przez papieża Klemensa XI skradziono w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Sprawców nigdy nie wykryto. Spekulowano, że kradzież była prowokacją polityczną ówczesnych rosyjskich władz zaborczych. Car Mikołaj II chciał podarować własne korony dla obrazu, jednak papież Pius X zdecydował, że wykona je złotnik watykański. Uroczystej koronacji dokonano 22 maja 1910 r. Korony Piusa X zdobiły Cudowny Obraz Jasnogórski do czasu założenia na niego koron papieża Jana Pawła II i nowej sukienki - bursztynowej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.