Hołownia: PiS w środku nocy wprowadza nielegalne poprawki do prawa wyborczego

PiS w środku nocy pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadza nielegalne poprawki w prawie wyborczym, które mają na celu reelekcję Andrzeja Dudy - powiedział w sobotę niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Hołownia, odnosząc się do zmian w kodeksie wyborczym wprowadzonych w uchwalonej nowelizacji, powiedział, że partia rządząca "robi, co chce". "PiS prywatyzuje RP. PiS robi z niej sobie państwo prywatne swojego elektoratu. Ile jeszcze jako obywatele RP będziemy na to patrzeć? Czy nie wydaje się wam to nie tylko nielegalne, ale moralnie obrzydliwe?" - oświadczył.

Jego zdaniem, wprowadzane zmiany mają na celu reelekcję Andrzeja Dudy. "Czym przejmuje się PiS? Ano tym, żeby w środku nocy pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadzać do polskiego prawa niekonstytucyjne, nielegalne poprawki dotyczące zmian w prawie wyborczym, które mają tylko jeden cel: przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy. Nie ma w tym żadnego innego celu" - zaznaczył Hołownia.

Zwrócił się do prezydenta Dudy z pytaniem, czy chce być "prezydentem z kwarantanny, wybranym w wyborach w kwarantannie". "Czy chce być on zapamiętany przez historię jako tchórz, który bał się stanąć do normalnych uczciwych wyborów, w których mogli rywalizować uczciwie na równych warunkach wszyscy kandydaci? Czy chce być zapamiętany jako ten, który doszedł do władzy po trupach?" - pytał Hołownia.

Zwracając się z kolei do ministra zdrowia Łukasza Szumowskego, pytał, co musi się jeszcze stać, żeby minister powstrzymał "szaleństwo swoich kolegów z PiS". "Pan jest lekarzem. (...) Czy pan naprawdę nie czuje odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków? Za tych, których wyślecie za chwilę do komisji wyborczych?" - dodał.

"Opamiętajcie się, na Boga. Zobaczcie, co się dzieje. Ludzie chorują i umierają. Za chwilę będziemy wysyłali ich na rzeź, dlatego że musicie rządzić. Dlatego, że PiS musi rządzić, a wy nie umiecie się pojednać i zjednoczyć" - mówił Hołownia do polityków.

Zaapelował przy tym do wszystkich kandydatów na prezydenta o zjednoczenie i wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego.

"Weźmy się wreszcie do jasnej cholery do roboty. Ludzie nie wybaczą nam tego, każdemu z nas" - wskazał. Zdaniem Hołowni, jeśli dojdzie do wyborów w maju, to prezydent Duda powinien zrezygnować z udziału w nich. "Bo w tym momencie będzie prezydentem z kwarantanny. Do końca życia historia będzie mu wypowiadać, że ryzykował pójście do władzy po trupach" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, WYBORY, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Horowski
  28.03.2020 14:54
  Horowski
  Hołownia używa pseudoprawniczego bełkotu, byle atakować Dudę i PiS. Zmiany wprowadzone w ustawie nie należą do istotnej struktury Kodeksu Wyborczego, tzn. nie zmienia się zasad zgłaszania kandydata (np. terminów czy wymaganej liczby podpisów), ani sposobu przeliczania głosów, ani okręgów wyborczych (a ponieważ nie są to wybory parlamentarne ani samorządowe, to nie dotyka się tu tym bardziej tak ważnych spraw jak liczba mandatów i sposób ich przyznawania. To są rzeczy czysto administracyjne, które mają przeciwdziałać wykluczeniu wyborców.
  To właśnie jest prawdziwe poszanowanie i litery i ducha konstytucji: umożliwić wszystkim udział w wyborach, które mogą być przesunięte w czasie tylko wtedy, jeśli byłby wprowadzony stan wyjątkowy.
  Do jego wprowadzenia nie ma na razie podstaw. Jeżeli będą, to będzie jeszcze na to czas. Jak widać, wszyscy kandydaci prowadzą kampanię przez internet i inne (zwłaszcza tzw. zaprzyjaźnione media, czytaj TVN i Onet). Więc równouprawnienie jest zachowane.
  A już sobie wyobrażam ten krzyk o zamachu stanu i gwałceniu konstytucji, gdyby wprowadzono stan nadzwyczajny, co w konsekwencji prowadziłoby przecież do przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy. To by się dopiero Szymonek zapluł na śmierć.
 • Horowski
  28.03.2020 15:07
  Horowski
  Idealny podpis pod zdjęcie S.H. ilustujące ten artykuł: "Strach w oczach: Mochery będą głosować korespondencyjnie i na pewno nie na mnie".
 • brat_Bartek
  28.03.2020 19:38
  Komentuje Kuba: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=521697072055105&id=303365166914348&_rdr
 • Horowski
  30.03.2020 07:50
  Horowski
  Aleksandra Jakubowska napisała bardzo rozsądnie:
  W natłoku wołających i apelujących o przełożenie wyborów głosów opozycyjnych polityków i sprzyjających im mediów jakoś nie słychać zasadniczego pytania – a jak to zrobić? Stan nadzwyczajny czy klęski żywiołowej? Zarówno Konstytucja jak i ustawy o stanie wyjątkowym i klęski żywiołowej przewidują, iż w czasie ich trwania i po (90 dni po stanie wyjątkowym i 30 – klęski) żadne wybory, w tym prezydenckie, nie mogą być przeprowadzone. Ale czy należy rozumieć to w ten sposób, iż nie można w tym czasie ogłosić, w przypadającym akurat terminie, postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów? Jeżeli tak, to nie ma to zastosowania do istniejącej sytuacji, Wybory zostały zarządzone, trwa kampania wyborcza i zakończył się jej istotny etap- rejestracja kandydatów. Proszę zatem wskazać artykuł Konstytucji czy uchwaloną na podstawie zapisanej w niej delegacji ustawę, która by regulowała postępowanie państwa w takiej sytuacji? Niestety, mamy lukę prawną, a zdania konstytucjonalistów w tej mierze są podzielone. Żaden przepis nie stanowi, że trwająca kampania wyborcza, wraz z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego jest unieważniana i ten reset daje możliwość rozpisania nowych wyborów w określonychustawami o stanach nadzwyczajnych terminach, żaden też przepis nie mówi, że jest jedynie zawieszana na etapie, w którym akurat się zatrzymała w wyniku wprowadzenia jednego z dwóch stanów wyjątkowych i uruchamiana ponownie, kiedy już staje się to możliwe.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »