Agencja Fides ma świadectwa pakistańskich chrześcijan, od których zażądano wyparcia się wiary i przejścia na islam, jeśli chcą wejść do obozów dla uchodźców i korzystać ze świadczeń dla poszkodowanych.
Terroryzm nie powstrzyma pomocy humanitarnej i zadań wykonywanych przez Caritas Pakistanu – powiedziała watykańskiej agencji Fides Anila Gill, pracowniczka charytatywnej organizacji. Koordynatorka katolickiej pomocy dla powodzian stwierdziła, że projekty realizowane są bez przeszkód. Wolontariuszy wyczulono na zagrożenia i korzystają oni z ochrony wojskowej dla konwojów z pomocą. Przedstawicielka Caritas przypomniała jeszcze raz, że pomoc kościelna dociera do poszkodowanych niezależnie od wyznawanej wiary. Nie ma mowy o jakimkolwiek dyskryminowaniu ofiar powodzi innych wyzwań.
Z kolei korespondenci agencji Fides alarmują, że dystrybutorzy pomocy pochodzącej z krajów muzułmańskich odmawiają jej chrześcijanom. Agencja ma świadectwa pakistańskich chrześcijan, od których zażądano wyparcia się wiary i przejścia na islam, jeśli chcą wejść do obozów dla uchodźców i korzystać ze świadczeń dla poszkodowanych. Muzułmanie przypominają też, że pomoc pochodząca z ich jałmużny może być dystrybuowana jedynie dla wyznawców tej religii, a nie dla niewierzących.
Niepokojąca coraz bardziej staje się również sytuacja wewnętrzna w samym Pakistanie. Niektóre rejony kraju przypominają już pogrążony w wojnie Afganistan. Dziś doszło tam do trzeciego dużego zamachu terrorystycznego od początku września. W wyniku samobójczego ataku na posterunek policji w Lakki Marwat w północno-zachodnim Pakistanie zginęło 14 osób, a 40 jest rannych. W Lahaurze zginęło 37 osób, a w Kwecie w Beludżystanie prawie 70. Terroryzm zagraża też w znacznym stopniu wysiłkom organizacji humanitarnych, które pomagają pakistańskim powodzianom.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.