Odsłonięto tablicę w Pałacu Prezydenckim

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski odsłonił we wtorek tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ministrów i pracowników Kancelarii. W uroczystości uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych.

Po uroczystości matka Dariusza Jankowskiego, pani Halina, powiedziała dziennikarzom, że tablica w pałacowej kaplicy jest prościutka, ale bardzo piękna. Jak podkreśliła, uroczystość poświęcenia tablicy była dla rodzin tragicznie zmarłych bardzo ważna.

"Jest to gest spokoju. My nie łączymy się z takimi grupami, które rozrabiają. Jesteśmy przygnębieni tym wszystkim i chcielibyśmy, żeby nastąpiły takie chwile, jakie były w momentach tej całej celebracji pogrzebów. I tyle" - powiedziała Jankowska.

Jak opowiadała, rodziny usłyszały "kilka słów pociechy ze strony księży", wyrazy współczucia złożył w swoim przemówieniu także prezydent. "Uroczystość przebiegła bardzo pięknie, spokojnie, w ciszy" - mówiła matka zmarłego pracownika kancelarii.

Dodała, że po uroczystości prezydent podszedł do każdej osoby i porozmawiał. Jankowska podkreśliła, że jej syn pracował prawie 19 lat w kancelarii, z prezydentami: Lechem Wałęsą, Aleksandrem Kwaśniewskim i Lechem Kaczyńskim.

Także mąż Jolanty Szymanek-Deresz, Paweł Deresz, podkreślał, że uroczystość była bardzo wzruszająca dla rodzin. Jak mówił, słowa abpa Nycza odebrał jako "od serca". Deresz wyraził zadowolenie z faktu, iż odsłonięcie tablicy odbyło się bez udziału mediów.

"Z całym szacunkiem dla prasy, ale prasa bardzo przeszkadza w skupieniu się" - dodał. Pytany ocenił, że powinien powstać pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, ale nie na Krakowskim Przedmieściu.

Z kolei b. wiceszef BBN Witold Waszczykowski - który uczestniczył we wtorkowej uroczystości - powiedział PAP, że cieszy się, iż uroczystość odbyła się, chociaż - jego zdaniem - "za późno".

"Takiej uroczystości oczekiwaliśmy w pierwszych tygodniach po śmierci prezydenta i jego pracowników. Wtedy - jeszcze kilka miesięcy temu - w Pałacu pracowało wielu współpracowników prezydenta i potrzebowaliśmy takiej tablicy w kancelarii i w BBN" - mówił Waszczykowski.

W jego opinii, tablica w pałacowej kaplicy to godna pamiątka po prezydencie, natomiast - jak mówił - ma nadzieję, że ofiary katastrofy znajdą też godne upamiętnienie w centrum Warszawy, w najbliższym otoczeniu Pałacu Prezydenckiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
wiecej »