Piotr może świadczyć o odpuszczeniu grzechów. Piotr spotkał takiego żyjącego Pana, który zdejmuje z ciebie ciężar większy niż ciężar kamienia na grobie. To jest ciężar kamienia na sercu, to jest kamień winy, to jest ten kamień który Jezus odsunął Piotrowi z serca i Piotr może dać świadectwo. Jeśli będzie trzeba to zaświadczy o tym śmiercią, bo to jest to, za co warto umrzeć - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. w Niedzielę Wielkanocną.
Metropolita Łódzki sprawował Eucharystię w Niedzielę Wielkanocną w swojej domowej kaplicy. Wierni Archidiecezji Łódzkiej i nie tylko mogli w niej uczestniczyć za pośrednictwem kanału YouTube Archidiecezji Łódzkiej, który od początku trwania pandemii transmituje codzienną Mszę Św. z łódzkim pasterzem.
- Pokój wam- to pozdrowienie Zmartwychwstałego Jezusa. Tymi słowami pozdrowił On apostołów w wieczerniku. Ta Ewangelia się teraz dzieje, szczególnie w tej Eucharystii. Otwórzmy się na obecność Pana Jezusa, żyjącego, kochającego, przemawiającego, łamiącego dla nas chleb - mówił we wstępie abp Grzegorz Ryś.
Mówił też o znaczeniu świadectwa. - Pan Jezus kazał uczniom głosić słowo i dać świadectwo. Świadectwo to jest głoszenie sobą, swoim czynem, głoszenie swoją postawą – podkreśli. Przypomniał też, że greckie słowo „martyres” oznaczające „świadkowie” z czasem zaczęto w tradycji Kościoła odnosić do męczenników. - Co innego jest mówić o Zmartwychwstałym, a co innego jest pokazać Zmartwychwstanie Jezusa męczeństwem. Za co warto umrzeć? Co można poświadczyć swoją śmiercią? Za jaką prawdę byście życie dali? To nie chodzi tylko o to, że dają świadectwo wszystkiemu co się stało w Jerozolimie. Nie chodzi tylko o to, że potrafią poświadczyć o działalności Jezusa, że słyszeli Jego słowa, że widzieli Go na krzyżu i widzieli Go Zmartwychwstałego. Tu chodzi o to, że potrafią powiedzieć po co te wydarzenia były. „Wszyscy Prorocy świadczą o tym, że każdy kto w niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów.” – powiedział abp Ryś.
Przywołał też postać Piotra jako człowieka, który jak mało kto może poświadczyć, że kto wierzy w Jezusa ma odpuszczeni grzechów. - Piotr przecież zaparł się Jezusa, mówiąc, że Go nie zna. Po tym wydarzeniu Piotr uważał tę historię za skończoną i wiemy to dzięki Ewangelii św. Marka. To nie jest żaden koniec. Jezus nie wyrzucił Piotra z pracy, niczego nie odwołał. Jezus uczynił go pierwszym Papieżem. Piotr może świadczyć o odpuszczeniu grzechów. Piotr spotkał takiego żyjącego Pana, który zdejmuje z ciebie ciężar większy niż ciężar kamienia na grobie. To jest ciężar kamienia na sercu, to jest kamień winy. Piotr może dać świadectwo. Jeśli będzie trzeba to zaświadczy o tym śmiercią, bo to jest to, za co warto umrzeć. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć co się tam stało i opowiadać o tym, ale trzeba dać świadectwo dlaczego to się stało – zakończył.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.