Bp Muskus: Nie podziały są nam dziś potrzebne, ale zgoda i jedność

"Angażującym się zbyt emocjonalnie w życie polityczne radzę: posłuchajcie zdrowego rozsądku, który każe dziś dystansować się od polityki, dzielącej nawet najbliższych" - pisze krakowski biskup pomocniczy w mediach społecznościowych.

W reakcji na niepokoje i kierowane do niego pytania różnych osób i środowisk, bp Damian Muskus OFM publikuje #dobreradybiskupa na czas pandemii.

"Zachęty kierowane do wiernych o stopniowy powrót do praktyk religijnych nie odwołują dyspensy, dającej spokój sumienia tym, którzy boją się o swoje życie i bezpieczeństwo lub zdrowie i życie swoich bliskich. Modlitwa w domu w czasie pandemii oraz wielka tęsknota do życia sakramentalnego są równie miłe Bogu" - wyjaśnia.

Tym, którzy nie zachowują dystansu społecznego, organizują spotkania towarzyskie czy wycieczki, hierarcha zwraca uwagę, że ich "»odwaga« nijak się ma do bohaterstwa tych, którzy dobrowolnie zamykają się w DPS-ach, by towarzyszyć potrzebującym i nieść im realną pomoc".

Osoby, które nie stosują się do nakazu noszenia maseczek i obniżają higieniczne standardy, bp Muskus przestrzega, że ich niefrasobliwość "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi, w tym najbliższych".

Kolejna rada odnosi się do nastrojów społecznych w ojczyźnie. "Angażującym się zbyt emocjonalnie w życie polityczne radzę: posłuchajcie zdrowego rozsądku, który każe dziś dystansować się od polityki, dzielącej nawet najbliższych. Ona powoduje, że dzieci „występują” przeciw rodzicom, rodzice przeciw dzieciom, brat przeciw siostrze, siostra przeciw bratu, ale nigdy przeciw rządzącym, którym sprzyjają czy opozycji, do której czują sentyment" - opisuje duchowny. "Nie podziały są nam dziś potrzebne, ale zgoda i jedność" - dodaje.

Na zakończenie przypomina wszystkim, którzy są już zniecierpliwieni i zmęczeni  ograniczeniami, słowa siostry Małgorzaty Borkowskiej: "Szczękę trzymać luźno i pośmiać się z tego licha, które nam szepcze do ucha, że nie ma nic ważniejszego na świecie niż nasze przeżycia i uczucia".

Bp Muskus: Nie podziały są nam dziś potrzebne, ale zgoda i jedność

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marke66
  04.05.2020 18:01
  Z całym szacunkiem lepiej dla wszystkich byłoby, gdyby każdy wypowiadał się w dziedzinie, w której się zna i na którą ma papiery. Ks biskupie są bardziej teologiczne tematy, które wymagały by jakiegoś stanowiska biskupiego np. Nowa inicjatywa globalnego porozumienia paktu dla wychowania papieża Franciszka (patrz przełożona inicjatywa z 14 maja br), która to de facto rozwiązuje KK. Bo humanizm papieża, gdzie Bóg stwarza, a później wycofuje się - nawet z „Ojcze nasz” nie da się pogodzić. Są umowy z innymi wyznaniami, które de facto powodują że Kk porzuca misję apostolską i sprowadza je tylko do budowania studni i pomocy charytatywnej. Można upomnieć niemieckich biskupów, którzy kpią z powszechności Kościoła i organizują sobie kościół narodowy. W ostateczności można zadzwonić do arcybiskupa katowickiego, który kpi ze swoich wiernych. Nie ma poważnego człowieka, który naukowo udowodnił zasadność chodzenia w masce. Takie pohukiwanie traktuję jako przywalenie prętem w klatkę w której siedzimy!
 • Lyo
  04.05.2020 19:37
  Jak rządzi partia sprzyjająca "kościołowi instytucjonalnemu" - to namawiamy do przyjaźni, zgody, jednosci......, jak rządzi inna opcja to wytykamy wszystkie błędy. Czy to jest OK?
 • teofanes
  04.05.2020 23:17
  Księże biskupie mów więcej o Bogu, mniej o maseczkach. Te ostatnie zostaw szumowskiemu, nie odbieraj mu chleba.
 • żylasty
  05.05.2020 10:40
  Niektórym podenerwowanym komentującym, doradzam spisywanie rad do tajnego notatnika i przede wszystkim herbatkę z melisą. Sam czasami popijam i wiem że na małego nerwa jest skuteczna. Co do Biskupa jak zwykle nie zawiodłem się i podane rady traktuję jako celne i na miejscu. Zdrowy rozsądek z którego proponuje korzystać to w mojej ocenie nic innego jak proces analizy i myślenia. To proces twórczy a nie odtwórczy. Samodzielny. Biskup który wyszedł niejako z Kalwarii jak zwykle nie zawodzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  dzień
  25°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  17°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »