"Nadal rekomenduję wybory korespondencyjne"

Nadal rekomenduję wybory korespondencyjne. Zgodnie z nową ustawą istnieje możliwość, że minister zdrowia, jeśli sytuacja epidemiczna jest trudna, po prostu zarządzi wybory korespondencyjne na danym terenie - powiedział w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Te poprawki, które zgłosiłem (do ustawy o wyborach prezydenckich - PAP), umożliwiają po pierwsze czas pięciu dni roboczych, żeby po prostu pójść się zarejestrować, czy po prostu zadzwonić czy wysłać maila (ws. chęci głosowania korespondencyjnego - PAP)" - wyjaśnił.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że jego poprawki "dają realną możliwość dużej grupie osób, że ci, co chcą, zarejestrują się i zagłosują zgodnie z moimi rekomendacjami". "Nadal rekomenduję wybory korespondencyjne" - podkreslił.

Przypomniał, że jeżeli wystąpi trudna sytuacja epidemiczna, wtedy rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, "że tylko wybory korespondencyjne w danym regionie są możliwe". "Czyli jest ta ewentualność, że jeżeli się okaże, że w momencie, gdy będą wybory, sytuacja będzie trudna - no to będziemy głosowali korespondencyjnie" - ocenił.

Szumowski zaznaczył, że trzecią rzeczą, na której mu zależało, jest odpowiednia liczba urn. "To znaczy na 750 osób, które głosuje korespondencyjnie, musi być jedna skrzynka czy urna. Bo to daje szansę, że ci, co głosują korespondencyjnie, ci (...) co się obawiają i nie chcą podejmować ryzyka - mogą nie stykać się z innymi. To jest mniej więcej taki standard, jaki mamy, mieliśmy w krajach Europy Zachodniej przy głosowaniu korespondencyjnym" - wyjaśnił.

"Przy założeniu tych trzech poprawek, trzech elementów - ja nadal rekomenduję te wybory korespondencyjne. Uważam, że to jest lepsze wyjście niż gdybym (...) obraził się i powiedział, że ustawa jest, jaka jest. Dziękuję państwu. Nie, ja działam na rzecz bezpieczeństwa publicznego i taką możliwość bezpiecznych, korespondencyjnych wyborów zapewniłem również w tej ustawie" - podkreślił minister zdrowia.

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  13.05.2020 12:26
  Chciałbym tu zarekomendować zakupy korespondencyjne.
  Pójście do sklepu wiąże się przecież z narażaniem ekspedientek na zakażenie - bo każdy klient może być skąpoobjawowym nosicielem wirusa.
  Celem zachęcenia wszystkich kupujących do zrobienia zakupów korespondencyjnych przedstawiem MEGA HIT: kot w worku za pół ceny!
 • podajnik
  13.05.2020 12:42
  Megatroling pod każdym artykułem?
  Zakuy robisz zapewne i w sklepach zwykłych i internetowo, a wybory nie odpowiadają ci w żadnej formie?
 • KRM
  13.05.2020 13:01
  Zakupów nie robię w ogóle - żyję miłością
 • morfeo
  13.05.2020 13:03
  Ale czasy nastały, Serial z gatunku horror - komediodramat - obyczajowy pt. "Wybory na Prezydenta", made by Minister Zdrowia and Poczta Polska Company (i o dziwo bez Patryka Vegi). Bilety na wydarzenie w skrzynkach pocztowych, bo przez internet nie pykło.
  Największą telegwiazdą z obsady serialu jest Pan Hołownia - może dlatego mu słupki rosną.
  Ciekawe czy kiedyś - jak to niefrasobliwie ujął któryś z polityków - będziemy się z tego wszyscy śmiali...

  Niech oni już ustalą i zrobią te wybory i miejmy to z głowy. To się dłuży bardziej, niż trzecia część drugiej części dowolnej polskiej komedii romantycznej. A i wątki sensacyjne na podobnym poziomie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »