W ostatniej chwili z udziału w świcie Benedykta XVI w czasie jego podróży do Wielkiej Brytanii zrezygnował były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper. Media wiążą to z jego niefortunną wypowiedzią.
Włoska agencja Ansa pisze, że wprawdzie oficjalnie źródła watykańskie tłumaczą decyzję kardynała Kaspera motywami zdrowotnymi, ale przypuszcza się, że należy to łączyć z wywiadem, jakiego udzielił on niemieckiemu tygodnikowi "Focus". Wielką Brytanię porównał w nim do kraju Trzeciego Świata.
Niemiecki kardynał mówił też o "agresywnym nowym ateizmie" szerzącym się w Zjednoczonym Królestwie. Kiedy papież - dodał - "wyląduje na Heathrow, będzie wydawało się, że przybył do państwa Trzeciego Świata".
"Kardynał Kasper w minionych dniach zawiadomił swych przełożonych, że nie może uczestniczyć w podróży" - oświadczył cytowany w prasie rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Zapewnił, że ma to związek wyłącznie z kłopotami zdrowotnymi.
Ponadto rzecznik wyraził przekonanie, że emerytowany były bliski współpracownik papieża nie skrytykował Wielkiej Brytanii. "Myśl kardynała Kaspera nie ma żadnej negatywnej intencji ani nie świadczy o niskiej ocenie Zjednoczonego Królestwa" - zapewnił.
Ks. Lombardi wytłumaczył, że porównanie Wielkiej Brytanii do kraju Trzeciego Świata to odniesienie do "różnorodności pochodzenia ludzi i warunków" ich życia.
Benedykt XVI udaje się w czterodniową podróż do Wielkiej Brytanii w czwartek rano. Odwiedzi Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.