Przewodniczący Episkopatu: Zachęcam do korzystania z sakramentów

Wobec zapowiedzianej 13 maja możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z sakramentów spowiedzi i mszy świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w mszy świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego - podkreśla arcybiskup w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Zaznaczył, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. "Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób, wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich" - napisał hierarcha.

Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia.

"Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie. W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy - choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach - odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym" - podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podziękował także kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. "Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce, będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi. Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują, zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc" - napisał abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  14.05.2020 22:19
  Rząd (nawet deklarujący swoją przyjaźń wobec Kościoła) pod żadnym pozorem nie powinien się wtrącać w wewnętrzne sprawy Kościoła takie jak ustalanie liczby wiernych podczas liturgii. Cel nie uświęca środków. Nigdy.

  Być może wystarczyło udzielenie dyspensy od I przykazania kościelnego. Już na przełomie marca i kwietna propaganda zdążyła tak wyprać ludziom mózgi, że ze strachu przed bliźnimi większość wiernych z tej dyspensy skorzystałaby.

  Co do zachowywania wzmożonych środków higieny to bardzo wielu biskupów diecezjalnych wprowadziło stosowne zarządzenia lub dekrety. Szeregowi księża - wbrew niektórym insynuacjom - także potrafią używać rozumu i zastosowali inne wzmożone środku higieny nawet bez nakazu biskupa. Pytanie tylko czy oni także ulegli wszechogarniającemu strachowi przed wirusem? Nie można tego wykluczyć - są przecież ludźmi a strach ma wielkie oczy.
 • wietrzyk11
  14.05.2020 22:20
  Czy Watykan też poddał się władzom świeckim? Czy podejmował decyzje autonomicznie?
 • brunero
  15.05.2020 09:01
  brunero
  Jestem co niedzielę na Mszy i 3-4 razy/tydzień w dni powszednie. Od czasu zniesienia limitu 5 osób, nigdy nie miałem problemu z wejściem na Mszę, byłem u spowiedzi- której podobno nie ma (fakt, nie w swojej parafii, ale chyba nie wszystko musi być poddane pod nos- zwłaszcza sakramenty). Dyskusja, że limity za małe jest tylko bezsensownym biciem piany. Jeśli część wiernych nie wraca jeszcze do Kościoła, to z obawy o swoje bezpieczeństwo (tak to widzę z perspektywy Śląska- wiadomo). Poczucie bezpieczeństwa może byłoby większe, gdyby nie lekceważenie przez część wiernych obowiązku noszenia maseczek. Zmiana limitu raczej nie zachęci tych, którzy maja obawy.
 • Kocór
  16.05.2020 20:45
  Jeżeli według obliczeń we Mszy św uczestniczy 30 % wiernych to nie widzę problemu dotyczącego limitu. A ile ludzi teraz stoi przed kościołem "uczestnicząc" jako widzowie w Liturgii.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »