Premier Donald Tusk uznał za "dyskwalifikującą" wypowiedź szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych Eriki Steinbach, która powiedziała, że Władysław Bartoszewski ma zły charakter.
W czwartkowej rozmowie z telewizją ARD przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) powiedziała, że "naprawdę bardzo długo powstrzymywała się z wypowiedziami na temat tego człowieka". Swoją ocenę Bartoszewskiego Steinbach uzasadniła "osobistymi doświadczeniami".
"Mam wrażenie, że te słowa tylko potwierdzają, że Erika Steinbach sama się dyskwalifikuje w oczach Polski" - powiedział Tusk, pytany przez dziennikarzy o tę wypowiedź.
"Właściwie to szkoda komentować, ale w naszej ocenie jest to dyskwalifikujące" - uznał premier. Podkreślił, że "poglądy i opinie" Steinbach "są nie do przyjęcia".
"Dzisiejsze słowa kanclerz Merkel potwierdzają, że także w Niemczech brakuje już akceptacji dla wypowiedzi pani Eriki Steinbach" - dodał premier.
W obronie Bartoszewskiego stanął szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. "Minister ceni pana Bartoszewskiego jako godną szacunku osobistość z wielkimi dokonaniami dla polsko-niemieckiego pojednania" - oświadczył w czwartek rzecznik niemieckiego MSZ.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.