Po raz szósty odbędzie się Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, który rozpocznie się 26 września. Muzyka iberyjska i iberoamerykańska zdominują tegoroczną edycję, ale także zaplanowano występy artystów afrykańskich i azjatyckich.
Organizatorzy Stołeczna Estrada zapraszają w dniach od 26 września do 2 października do miasteczka festiwalowego pod Pałacem Kultury i Nauki, które stanie się na ten czas przestrzenią spotkań kultur z całego świata.
Położenie w tym roku szczególnego akcentu na kulturę latynoską jest związane z 200. rocznicą uzyskania niepodległości przez Kolumbię i inne kraje Ameryki Południowej. Występy artystów reprezentujących ten obszar – zarówno podczas inauguracji, jak i w finałowym koncercie – będą stanowiły klamrę spinającą Festiwal.
W koncercie finałowym udział weźmie legendarna polska grupa Osjan, z okazji 40-lecia istnienia zespołu.
Poszczególne dni będą dedykowane regionom, z których pochodzą artyści. Planowany jest „dzień chiński”, „dzień afrykański” i „dzień śródziemnomorski”.
– Akcentujemy muzykę latynoską, ale nie zaniedbujemy reszty świata, bowiem naszą misją jest prezentowanie szerokiej panoramy najciekawszych zjawisk muzyki świata” – zapowiada dyrektor artystyczny Festiwalu Marek Garztecki.
Wśród festiwalowych artystów znajdują się m.in. : czarnoskóra gwiazda flamenco z Hiszpanii Concha Buika, brazylijski pianista i wokalista Ivan Lins oraz Salif Keita – popularny wokalista z Mali.
– Jeśli w ubiegłorocznej edycji Festiwalu głównym naszym dążeniem było poszerzenie kręgu odbiorców, to w tym roku jest nim najwyższy poziom artystyczny prezentowanej muzyki – mówi Garztecki.
Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie występ zespołu Ladysmith Black Mambazo, nagrodzonego trzykrotnie najbardziej prestiżową nagrodą muzyczną na świecie – Grammy.
Ich muzyka to połączenie zawiłych rytmów południowoafrykańskich tradycji muzycznych z brzmieniem i emocjami chrześcijańskiej muzyki gospel. W dorobku artystycznym zespołu znajduje się m.in. występ dla Jana Pawła II w Rzymie.
W ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur organizatorzy zapraszają również na cykl filmów dokumentalnych poświęconych różnym zjawiskom w muzyce świata. Od 27 września, przez pięć kolejnych dni, o godzinie 17.00 w Kinotece, widzowie poznają tradycyjne dźwięki Portugalii, Syrii, Turcji, Pakistanu, Maroko, Afganistanu, Angoli i RPA w kontekście przemian politycznych i religii wyznawanych przez mieszkańców tych krajów.
Dla uczestników Festiwalu przygotowano także warsztaty muzyczne będące możliwością zdobycia unikalnych umiejętności i poszerzenia wiedzy o innych kulturach. Na zakończenie, 2 października o godzinie 15.00 w Namiocie Festiwalowym pod PKiN odbędzie się Koncert Finałowy uczestników warsztatów.
Bilety na festiwalowe koncerty, w cenach od 20 zł, do nabycia w Stołecznej Estradzie oraz w sieciach Eventimu.
Więcej informacji oraz program Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dostępny jest na stronie internetowej: www.estrada.com
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.