Koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy to niektóre atrakcje zaplanowane w ramach VII edycji Festiwalu „Warszawa Singera”, który odbędzie się od 28 sierpnia do 5 września br. w stolicy. Organizatorami są Fundacja Shalom i Teatr Żydowski w Warszawie.
Pierwszy dzień Festiwalu jest poświęcony Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata - osobom, które w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowały Żydów.
W komitecie honorowym znaleźli się: Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, Hanna Gronkiewicz-Walz, prezydent m.st. Warszawy oraz Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela.
W ramach uroczystości zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w asyście wojskowej, pokaz filmu dokumentalnego „Sprawiedliwi” oraz spotkanie z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej.
Wieczorem Teatr Żydowski w Warszawie wystawi „Skrzypka na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja. 29 sierpnia w tym samym teatrze będzie można zobaczyć spektakl „Pieśń nad Pieśniami” Szolema Alejchema w reżyserii Macieja Wojtyszko. Dużą atrakcją będzie 30 sierpnia o godz. 20.00 występ amerykańskiego klarnecisty i saksofonisty Giory Feidmana, który zagra wspólnie z kwartetem Gershwin Quartet na dużej scenie Teatru Żydowskiego.
Wielkim wydarzeniem jest zapowiedziany na 30 września koncert „Kadysz” w kościele pw. Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim w Warszawie. Koncert jest dedykowany Pamięci Sześciu Milionów Zamordowanych Żydów oraz Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Podczas wieczoru Sinfonia Varsovia i in. wykonają kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leonarda Bernsteina i Maxa Brucha pod batutą Krzysztofa Pendereckiego (Polska) oraz Johna Axelroda (USA).
Podczas Festiwalu obecne będą także wielkie gwiazdy żydowskiej sceny muzycznej: Nigel Kennedy & Kroke, Theresa Tova, skrzypek Yale Strom i pieśniarka Elizabeth Schwartz. Matt Herskowitz zaprezentuje projekt „Jerusalem Trilogy”, będący wyjątkowym połączeniem muzyki żydowskiej i arabskiej. Zaśpiewają także: Michał Urbaniak, Timn Brauer oraz Leopold Kozłowski.
Odbędą się także warsztaty muzyczne, sesje naukowe, degustacja potraw żydowskich, zwiedzanie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Organizatorzy zadbali, aby każdy, zarówno dzieci, młodzież i dorosli znaleźli w programie coś dla siebie.
– Dzięki naszemu festiwalowi wszyscy będziemy mogli przenieść się do tego świata, w którym przeszłość przenika teraźniejszość, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością: dotknąć go, rozgościć się w nim i zachwycić jego atmosferą – mówi Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom.
Będzie to możliwe miedzy innymi dzięki wystawie „Projekt Próżna 2010”, której uroczyste otwarcie zaplanowano na 29 sierpnia.
– W tym roku prezentowane na niej filmy, zdjęcia i instalacje artystów poświęcone będą intymnym relacjom ludzi i umieszczeniu ich życia, ich historii na tle historii globalnej – zapowiada Krystyna Piotrowska, kurator wystawy.
Fundacja Szalom od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal „Warszawa Singera” jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.