Ławrow: Czekamy na konkret

Moskwa oczekuje od Brukseli konkretnej odpowiedzi na rosyjskie propozycje zniesienia wiz - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija 1.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że wśród projektów, które zostały przekazane Unii Europejskiej, znalazł się także projekt porozumienia o zniesieniu wiz. Projekt ten, jak przypomniał Ławrow, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał szefowi Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso i przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi. Na ten projekt, jak podkreślił Ławrow, "reakcji na razie nie było". "Moskwa oczekuje bardzo konkretnych sugestii, co jeszcze trzeba zrobić, by usunąć ostatnie wątpliwości partnerów" - powiedział minister. Wyraził nadzieję, że odpowiedź nadejdzie przed kolejnym szczytem Rosji i Unii, który ma się odbyć na początku grudnia w Brukseli.

W obszernym wywiadzie Ławrow odniósł się też do zaproszenia dla najwyższych władz Rosji na szczyt NATO-Rosja, który ma się odbyć na marginesie zaplanowanego na 19 i 20 listopada w Lizbonie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pozytywnie odniósł się do natowskiej propozycji współpracy w takich kwestiach jak Afganistan, walka z narkotykami i terroryzmem. Co się tyczy kwestii obrony przeciwrakietowej, Moskwa musi jeszcze, zdaniem Ławrowa, sprawę zbadać.

Nawiązując do Iranu, Ławrow powiedział, że Rosja w dalszym ciągu sprzeciwia się jednostronnym sankcjom wobec tego kraju. Zakaz przekazania Teheranowi rosyjskich systemów S-300 nazwał nie jednostronną sankcją, lecz podporządkowaniem się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W mijającym tygodniu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał dekret zakazujący dostarczenia Iranowi systemów obrony powietrznej S-300. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w czerwcu nowe sankcje wobec Iranu w związku z jego programem nuklearnym. Źródła rosyjskie po tej decyzji prezentowały sprzeczne oceny dotyczące tego, czy nowe sankcje obligują Rosję do odstąpienia od realizacji kontraktu z Iranem, czy też nie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
wiecej »