Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył w niedzielę, że 4 października na jego prośbę Liga Arabska naradzi się w sprawie kontynuowania przez niego bezpośrednich negocjacji z Izraelem.
Abbas powiedział dziennikarzom w samolocie lecącym z Nowego Jorku do Paryża, że nie przerwie rozmów z Izraelem natychmiast po wygaśnięciu izraelskiego moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Moratorium wygasa w niedzielę o północy.
Przed posiedzeniem Ligi Arabskiej - zapowiedział Abbas - Komitet Centralny Al Fatah i kierownictwo palestyńskiego Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) zbiorą się w celu przedyskutowania kwestii dalszego prowadzenia rozmów z Izraelem.
"Prezydent nie wyklucza, że dojdzie do zajęcia przez Palestyńczyków jednolitego stanowiska w sprawie uzależnienia dalszych negocjacji z Izraelem od przedłużenia moratorium" - oświadczył rzecznik Abbasa, Nabil Abu Rudeina.
Waszyngton nasilił w niedzielę próby mediacji między Palestyńczykami a Izraelczykami, aby zapobiec przerwaniu rozmów pokojowych. "Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby podtrzymać bezpośrednie rokowania między obu stronami" - powiedział w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley.
Rzecznik islamskiego Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy, Fawzi Barhum, oświadczył ze swej strony, że "kontynuowanie negocjacji z Izraelem byłoby zbrodnią przeciwko narodowi palestyńskiemu". "Wobec arogancji syjonistów, Mahmud Abbas powinien natychmiast wycofać się z rozmów i ogłosić ich koniec" - głosi wydany w niedziele komunikat lewicowego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
Bezpośrednio po przylocie do Paryża Abbas spotyka się z przedstawicielami społeczności żydowskiej we Francji. W poniedziałek przewidziane są spotkania z prezydentem Nicolasem Sarkozym i premierem Francois Fillonem.
Społeczność międzynarodowa i Francja w ostatnich dniach wzywały Izrael do przedłużenia moratorium na budowę osiedli żydowskich.
Prezydent Abbas w przemówieniu wygłoszonym na obradującej obecnie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oświadczył, że "Izrael musi wybrać między pokojem a kontynuowaniem budowy osiedli".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.