Czy kontynuować rozmowy z Izraelem?

Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył w niedzielę, że 4 października na jego prośbę Liga Arabska naradzi się w sprawie kontynuowania przez niego bezpośrednich negocjacji z Izraelem.

Abbas powiedział dziennikarzom w samolocie lecącym z Nowego Jorku do Paryża, że nie przerwie rozmów z Izraelem natychmiast po wygaśnięciu izraelskiego moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Moratorium wygasa w niedzielę o północy.

Przed posiedzeniem Ligi Arabskiej - zapowiedział Abbas - Komitet Centralny Al Fatah i kierownictwo palestyńskiego Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) zbiorą się w celu przedyskutowania kwestii dalszego prowadzenia rozmów z Izraelem.

"Prezydent nie wyklucza, że dojdzie do zajęcia przez Palestyńczyków jednolitego stanowiska w sprawie uzależnienia dalszych negocjacji z Izraelem od przedłużenia moratorium" - oświadczył rzecznik Abbasa, Nabil Abu Rudeina.

Waszyngton nasilił w niedzielę próby mediacji między Palestyńczykami a Izraelczykami, aby zapobiec przerwaniu rozmów pokojowych. "Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby podtrzymać bezpośrednie rokowania między obu stronami" - powiedział w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley.

Rzecznik islamskiego Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy, Fawzi Barhum, oświadczył ze swej strony, że "kontynuowanie negocjacji z Izraelem byłoby zbrodnią przeciwko narodowi palestyńskiemu". "Wobec arogancji syjonistów, Mahmud Abbas powinien natychmiast wycofać się z rozmów i ogłosić ich koniec" - głosi wydany w niedziele komunikat lewicowego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Bezpośrednio po przylocie do Paryża Abbas spotyka się z przedstawicielami społeczności żydowskiej we Francji. W poniedziałek przewidziane są spotkania z prezydentem Nicolasem Sarkozym i premierem Francois Fillonem.

Społeczność międzynarodowa i Francja w ostatnich dniach wzywały Izrael do przedłużenia moratorium na budowę osiedli żydowskich.

Prezydent Abbas w przemówieniu wygłoszonym na obradującej obecnie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oświadczył, że "Izrael musi wybrać między pokojem a kontynuowaniem budowy osiedli".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
wiecej »