Przepisy dotyczące rozsypywania ludzkich prochów, przechowywania ich oraz przekazywania zwłok do celów dydaktycznych lub na wystawy mają znaleźć się w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Będzie nad nią pracował zespół, który zamierza powołać minister Ewa Kopacz.
Resort zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekt zarządzenia powołującego zespół, w którego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministerstw i samorządów.
W projekcie założeń do ustawy ma zostać usankcjonowane prawnie rozsypywanie prochów w ogrodach pamięci utworzonych na cmentarzach oraz zatapianie prochów i zwłok w morzu. Zespół ma także rozważyć wprowadzenie możliwości przechowywania ludzkich prochów w domu, rozsypywania w polu, ogródku.
Nowe przepisy umożliwią powoływanie miejskich "koronerów" - osób zajmujących się potwierdzaniem zgonu w określonych sytuacjach oraz wstępnym określaniem, czy nastąpiły one w wyniku zdarzeń kryminalnych.
Ma powstać także regulacja rozszerzająca możliwość przekazywania zwłok do celów dydaktycznych. Uproszczone będą formalności związane z transportem ciał osób zmarłych poza Polską i obcokrajowców.
MZ podkreśla, że ze względów etycznych należy stanowczo zakazać ługowania zwłok (rozpuszczania ich za pomocą odpowiednich chemikaliów - PAP) lub przekazywania ich do celów rozrywkowych, m.in. na wystawy ludzkich ciał, gdzie poddane plastynacji są wykorzystywane jako eksponaty.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.